Dlaczego niektóre wiatrówki na CO2 nie są wykonane z metalu?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Jeśli miałeś do czynienia z prawdziwą i nowoczesną bronią palną, wiesz, że większość obecnie produkowanych modeli broni posiada szereg komponentów z tworzyw sztucznych. Także te modele broni palnej: Beretta Px4 oraz Walther P-99. Obecnie, tworzywa sztuczne nie są już tylko używane do wykonania okładziny uchwytu, lecz także do produkcji szkieletu broni, a to wszystko, aby służbowa broń palna była lżejsza. W codziennej służbie uzbrojonych funkcjonariuszy mundurowych, noszenie ciężkiej broni jest utrudnieniem, ponieważ przeszkadza w tak podstawowej czynności, jak pościg pieszy za podejrzanym, tj. zwyczajnie utrudnia szybkie bieganie. Dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lżejszych modeli z nowoczesnych materiałów.

Modele zrobione w 100% ze stali, w których okładziny są tylko plastikowe lub drewniane, powoli odchodzą do lamusa. Mimo tego, wciąż są lubiane przez wielu użytkowników i miłośników strzelectwa. Nadal istnieją klasyczne repliki takich modeli. Rynek replik broni palnej również podąża za tym trendem, gdyż repliki powinny wiernie odwzorowywać oryginał. Należy wystrzegać się modeli, które są tylko z wyglądu podobne do oryginalnej broni i nie posiadają oryginalnych oznaczeń, gdyż są z reguły słabszej jakości i nie odwzorowują wiernie oryginału. Gwarancję jakości daje oryginalne oznaczenie producenta prawdziwej broni umieszczone na replice. Wówczas wiemy, że dany producent, na przykład COLT, podpisuje się swoją marką pod repliką - wiatrówką zasilaną CO2 - na przykład modelem COLT Special Combat, gdyż wie, że jest to dobrej jakości replika, zasługująca na jego aprobatę.

W obu wymienionych na początku replikach zasilanych CO2, szkielet lub też obudowa szkieletu i niektóre drobne, mniej istotne części są wykonane z polimerów, natomiast zamek, lufa, szkielet wewnętrzny, mechanizm spustowy oraz istotne części mechanizmów są metalowe.

Repliki całkowicie wykonane z metalu (oprócz okładzin) to: Colt 1911, COLT Special Combat, Walther PPK/s, Beretta 92 FS, Walther CP-88, Smith&Wesson 586, Makarov. Żaden z tych modeli nie posiada jednak systemu Blow-Back. Jedyną repliką z metalowym zamkiem i systemem Blow-Back jest Desert Eagle RAM, zasilany kapsułą CO2, który strzela gumowymi kulkami. Inną jego zaletą jest wyrzut łusek podczas strzału.