Problemy z celnością

‹‹ powrót do wiedzy

 

Niestety, informacje dostarczone z większością nowo zakupionych wiatrówek nie oferują kompleksowej pomocy, tak więc poniżej umieszczono listę najczęstszych problematycznych zagadnień, które powinieneś przeczytać. Większość informacji odnosi się do konwencjonalnych wiatrówek sprężynowych, jednak poniższe treści znajdują zastosowanie w innych systemach strzelania.


Luźne Śruby Osady.

Luźne Przyrządy Celownicze. Otwarte przyrządy celownicze - sprawdź, czy śruba montażu muszki jest dokręcona i sama muszka jest nieruchoma. Sprawdź ruch szczerbinki i zwartość punktu łamania. Montaże celowników - byle jaki celownik nie zda egzaminu! W wiatrówkach o bardzo dużych energiach musisz używać specyficznie zaprojektowanego montażu. Mogą mieć one zintegrowany pin blokujący, montowany na szynach z otworami. Poza odrzutem do tyłu, wiatrówki sprężynowe poruszają się również do przodu, a razem z wibracjami sprężyny głównej będą stale wywoływać wstrząsy nieodpowiedniego montażu. Osobne blokady celowników są również dostępne z takim samym przeznaczeniem. Celowniki także mogą poruszać się w pierścieniach montażowych, jednak ten problem jest zwykle eliminowany przez użycie odpowiedniego montażu.


Nieodpowiednie Napięcie Lufy. Wiatrówki z łamaną lufą muszą mieć ostrożnie ustawiane napięcie osiowe. Jeśli będzie za wysokie, łamanie lufy nie będzie stałe, a w miejscu złamania powstanie tarcie i materiały będą się ścierać. Jeśli będzie za niskie, pojawi się przedmuch na złamaniu. Obie sytuacje spowodują dzikie i niekonsekwentne skupienie. Poprawne napięcie to takie, w którym lufa po załadowaniu śrutu zostanie na odpowiednim miejscu. Lepsze wiatrówki sprężynowe mają regulowane napięcie osiowe.

Nieodpowiedni Śrut.

Brudna Lufa. Wiatrówki brudzą lufy, jednak nie w takim samym stopniu, jak broń palna. Zanieczyszczeniami są nieznaczące ślady ołowiu, smary i spray'e z komory sprężania, przechowywane w gwincie. Muszą one zostać ostrożnie usunięte odpowiednim wyciorem.

Błędne Techniki Strzelania. Nawyki w obsługiwaniu broni palnej nie zdadzą egzaminu przy wiatrówkach sprężynowych i gas-ram. Właśnie dlatego wielu strzelców wyborowych nie potrafi tak celnie strzelać z wiatrówek, ale wielu strzelców wiatrówkowych tak dobrze radzi sobie z bronią palną. Są 2 podstawowe powody tej różnicy.

A. Trzymaj swoją wiatrówkę luźno przy ramieniu i pozwól jej poruszać się przy strzale. Nie przyciskaj jej mocno do ramienia, nie szarp chwytu przedniego i nie opieraj chwytu na twardej powierzchni. Pozwól jej na odrzut i swobodne wibrowanie - nie próbuj tego niwelować.

B. Kiedy czujesz, że wiatrówka wystrzeliła, śrut dopiero zaczął poruszać się w lufie. Czas wystrzału jest dużo dłuższy w wiatrówkach niż w broni palnej, tak więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Trzymaj krzyż na celu chwilkę dłużej, a skupienie ulegnie poprawie. Naturalnie, spust, oddychanie i postawa wciąż są ważne.


Jeśli postępowałeś według tych sugestii, a wciąż masz problemy z celnością, twoja wiatrówka może wymagać uwagi rusznikarza.