Na czym polega działanie wiatrówek sprężynowych? O czym powinienem wiedzieć wybierając taką wiatrówkę?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Na pewno warto zdobyć informacje o producentach, także o krajach produkcji.

Rozciąganie sprężyny w wiatrówce o takim napędzie powoduje ruch tłoka umieszczonego w szczelnym cylindrze, czego skutkiem jest wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia, które jest w stanie wypchnąć śrut z lufy z odpowiednią energią. Ta zasada odnosi się zarówno do sprężynowych pistoletów, jak i karabinków pneumatycznych.

Wiatrówki z dolnym lub bocznym naciągiem są na ogół bardziej trwałe niż łamana lufa, więc jeśli zamierzamy dużo strzelać z naszej wiatrówki (kilka paczek śrutu miesięcznie) będzie to dobry wybór. Nie są to niestety systemy bez wad. W karabinkach z dolnym lub bocznym naciągiem trudniej jest załadować śrut i trwa to kilka sekund dłużej, niż w systemie lufy łamanej, który jest bardziej intuicyjny, prostszy i wygodniejszy.

Wielu doświadczonych strzelców wolałoby kupić np. model wiatrówki-długiej Theoben Evolution z łamaną lufą, niż wiatrówkę NORICA Quick z dolnym naciągiem, mimo że Theoben jest droższy. Nie można więc oceniać jakości wiatrówki tylko po sposobie napinania sprężyny.

Przy projektowaniu, producenci wiatrówek sprężynowych biorą pod uwagę cenę wytworzenia oraz osobiste preferencje przeróżnych strzelców, a także szereg innych uwarunkowań. Największa liczba osób uważa, że wiatrówka z łamaną lufą jest systemem najwygodniejszym i najprostszym, a zarazem niezawodnym w wiatrówkach wyższej klasy (np. Theoben Evolution, Norica Marvic Gold, BMK-20).

Nie można powiedzieć jednoznacznie, który rodzaj napinania sprężyny jest najlepszy.

Pod względem wygody użytkowania wiatrówki, najlepsza jest więc lufa łamana.

Nowością jest model wiatrówki Browning Air Star ze stałą lufą oraz napędem elektrycznym.

Pod względem trwałości, najlepsze są wiatrówki z dolnym oraz bocznym naciągiem oraz inne ze stałą lufą.

Boczny naciąg jest korzystny dla osób dużo strzelających w pozycji leżącej oraz mających do dyspozycji stół lub pulpit.