Czym należy kierować się przy wyborze lunety?

Podstawowe parametry lunety to:


- powiększenie (może być stałe lub zmienne od 4 do 24)
Najpopularniejszy standard do rekreacji to zmienne powiększenie 3-9x - pozwala na wybór między szerokim polem widzenia lub dużym przybliżeniem na mały cel.

- średnica obiektywu (od 20 do 56mm); Im większy obiektyw, tym więcej światła wpada do środka - najpopularniejszy standard to 32-40.

- średnica tubusu (25,4 lub 30mm); Tubus 30mm poprawia transmisję światła i umożliwia stosowanie bardzo dużych powiększeń.

- rodzaj krzyża: duplex (inaczej 30-30 cienki krzyż w środku, grubszy na zewnątrz) lub mil-dot (cztery lub sześć punktów na krzyżu umożliwiających branie poprawki na opad śrutu, czy wiatr).

- podświetlenie; Niektóre lunety posiadają kilkustopniowe podświetlenie krzyża lub jego centralnej części w jednym lub w dwóch kolorach.

- regulacja paralaksy na tubusie lub boczna - umożliwia dostrojenie ostrości krzyża do ostrości obrazu oglądanego (odległość 10m do nieskończoności).

Nie można przyjmować założenia, że luneta ze wszystkimi możliwie największymi parametrami i opcjami będzie najlepsza. Przy wyborze, należy uwzględnić cenę, wagę lunety oraz współgranie z karabinkiem. Ponadto, należy rozważyć przydatność poszczególnych opcji dla siebie.

Przy dobieraniu montażu i średnicy tubusu trzeba pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu oka wobec osi lunety. Jeśli posiadamy karabinek z niską baką, nie montujmy lunety z dużym obiektywem (np. 50, 56 mm), bo luneta będzie po prostu zbyt wysoko i uniemożliwi poprawne złożenie się do strzału. W praktyce, najczęściej znajduje zastosowanie reguła przypominająca o tym, że obiektyw lunety powinien znajdować się jak najniżej, nie dotykając korpusu karabinka.