Jak prawidłowo dobrać montaż do lunety?

‹‹ powrót do wiedzy

 

1. Montaże 

Lunety Walther posiadają w komplecie montaż dwuczęściowy, który należy do najbardziej uniwersalnych. Nie zalecamy jednak stosowania tych montaży w silnych karabinkach sprężynowych, np. BMK, Norica lub Theoben GAS RAM. Inne modele (np. AGS, Simmons) nie posiadają montażu, więc należy go dokupić.

1.1 Dobór montażu do lunety i karabinka

Przy doborze montażu należy uwzględnić cztery podstawowe czynniki:

- rodzaj karabinka (sprężyna, PCP, GAS-RAM)
- wymiar szyny lub rampy (11 mm lub 22 mm)
- średnica tubusa lunety (26 mm lub 30 mm)
- średnica obiektywu lunety (20, 32, 40, 42, 44, 50, 56 mm)

Jeśli posiadamy lunetę o obiektywie 40 mm lub większą, należy posiadać montaż średni lub wysoki. Wyższy montaż należy zastosować także wtedy, jeśli na obiektywie lunety jest pierścień regulacji paralaksy.

1.2 Montaże jednoczęściowe

Posiadając karabinek sprężynowy średniej lub dużej mocy, najlepiej zaopatrzyć się w montaż jednoczęściowy.

Większa powierzchnia styku takiego montażu z szyną poprawia stabilność zamontowania i zmniejsza ryzyko przesuwu lunety podczas strzelania.

1.3 Montaże dwuczęściowe

Montaże takie stosuje się najczęściej w karabinkach PCP, lub w karabinkach sprężynowych o niskiej prędkości początkowej. Montaże z podwójnymi śrubami również nadają się do mocniejszych karabinków.

Dopuszczalne jest również zastosowanie montaży dwuczęściowych w mocnych karabinkach sprężynowych, pod warunkiem zablokowania ich przy pomocy trzpienia (stopera) w specjalnych otworach montażowych w karabinku. Aby wysunąć stoper, należy zdemontować górną część pierścienia i umieścić bazę montażu dokładnie nad otworem montażowym w karabinku. Teraz należy ostrożnie wybić stoper tak, aby częściowo schował się w otworze. W niektórych montażach należy obrócić trzpień, aby użyc stopera.

W razie dalszych wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą.