Czym jest ASG, czyli Air Soft Gun

‹‹ powrót do wiedzy

 

ASG czyli Air Soft Gun, Air Soft Game, lub też po prostu "Airsoft" to niezwykle ciekawy i wciągający zespołowy sport ekstremalny, uważany przez wielu za pochodną Paintballa. Nic bardziej mylnego, gdyż to właśnie repliki ASG zostały stworzone w pierwszej kolejności – powstały zaraz po II wojnie światowej i były wykorzystywane przez japońskie wojsko w celach treningowych. Z biegiem czasu repliki ASG trafiły na rynek cywilny i zostały zaadaptowane w celach hobbystycznych.

Airsoft zakłada wykorzystanie replik prawdziwych modeli broni palnej, wykonanych w skali 1:1, aby jak najlepiej odwzorować wygląd i wagę oryginału. Repliki strzelają kompozytowymi kulkami o średnicy 6 mm. Ze względu na japońskie pochodzenie, za kardynalną zasadę Airsoftu uważa się uczciwość. Zważywszy na fakt, iż plastikowa amunicja nie pozostawia śladów trafienia, w większości przypadków przyznanie się do otrzymania postrzału zależy od honoru uczestnika zabawy. Dlatego właśnie ASG uważa się za rozrywkę w pewien sposób elitarną – tylko dla uczciwych.

Najważniejsze jest jednak to, że Airsoft jest niezwykle dynamicznym sportem pozwalającym wraz ze znajomymi rywalizować między sobą, uczyć się obsługi broni i obycia z nią, wprowadzić do naszego życia trochę aktywności fizycznej, a przede wszystkim świetnie się bawić.

Bo przecież nie ma lepszej formy weekendowej rozrywki niż postrzelać do kolegów. :)