Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Nóż Cold Steel Rajah III Serrated Edge BD1 (62KGCMS)

Kod SKU: 62KGCMS
Kod EAN: 5908262167057
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
299,00 zł Darmowa dostawa


Nóż Cold Steel Rajah III to nowoczesny nóż składany, który swoją stylistyką nawiązuje do tradycyjnych nepalskich maczet typu Kukri.


Najlepsze atrybuty Kukri i ogromny potencjał jako broń i narzędzie zostało dobrze udokumentowane w licznych testach i recenzjach. Firma Cold Steel w swojej ofercie posiada liczne modele maczet tego typu, jednak klienci domagali się produktu nietypowego – łączącego w sobie zalety noża składanego i tego z głownią stałą. Tak powstały foldery z serii Rajah, które zostały zaprojektowane przez amerykańskiego knifemakera Andrew Demko. Pozwalają one na codzienne obcowanie z legendarnymi projektami, wykorzystując je jako EDC, czyli nóż codziennego użytku.


Głownia noża Cold Steel Rajah III została wykonana z wysokojakościowej stali stopowej CTS BD1. Jest to stal powstająca w całości w amerykańskiej hucie Carpenter. Jej doskonałe parametry pozwalają na uzyskanie ostrzy o świetnych właściwościach użytkowych. Uważa się, że CTS BD1 przewyższa jakością konkurencyjne stale typu AUS8A czy te z rodziny 440. Podstawowymi zaletami aktualnie stosowanej stali są długie trzymanie ostrości roboczej, dość łatwe i przyjemne ostrzenie oraz bardzo wysoka odporność na korozję. Tą ostatnią właściwość zawdzięczamy odpowiednio dużej zawartości chromu w składzie chemicznym. Głownia posiada kształt charakterystyczny dla nepalskich Kukri. Oznacza to, że posiada wyraźny brzuch oraz wysoką i masywną głownię z opadającym grzbietem.

Głownia posiada użytkową długość na poziomie 8,9 centymetra, co pozwala na wykonanie zdecydowanej większości czynności dnia codziennego. Grubość 4 milimetrów w połączeniu z pełnym płaskim szlifem stanowi świetny kompromis pomiędzy wytrzymałością a bardzo dobrymi parametrami tnącymi. Nóż płynnie wgryza się w materiał i przechodzi przez niego bez większych oporów. Krawędź tnąca w opisywanym modelu posiada agresywne oraz bardzo skuteczne zęby na całej jej długości. Pozwalają one na szersze spektrum zastosowań, ponieważ można nimi z powodzeniem ciąć materiały włókniste, grube liny czy taśmy. Dużą zaletą krawędzi ząbkowanej jest sporadyczna potrzeba ich ostrzenia.

Do jednoręcznego otwierania noża służy dysk (thumb plate) umieszczony na grzbiecie głowni. Jest on symetryczny, więc bez problemu obsłużą go zarówno osoby prawo-, jak i leworęczne. Dysk ten pozwala również na efektowne otwieranie noża w sposób podobny do klasycznego Wave. Oznacza to, że w momencie wyciągania noża z kieszeni dysk zaczepi się o krawędź spodni, powodując automatyczne otwarcie głowni.

Powierzchnia klingi została wykończona metoda piaskowania, która nadaje estetyczny, matowy odcień stali.


Rękojeść modelu Cold Steel Rajah III to bardzo solidna konstrukcja, która pozwala na pełne wykorzystanie potencjału noża. Została ona wykonana na bazie pełnych, stalowych linersów, do których zostały przykręcone okładziny wykonane z tworzywa Griv-Ex™. Jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na zużycie czy zniszczenie. Rękojeść została ergonomicznie zaprojektowana, dzięki czemu każdy użytkownik będzie w stanie pewnie chwycić nóż bez obawy o dyskomfort. Dużą zaletą jest spora grubość pozwalająca na prawidłowe czucie narzędzia podczas pracy. Ważnym dodatkiem jest zabezpieczenie przed zsunięciem się ręki – zarówno z przodu, jak i z tyłu chwytu. Powierzchnia posiada miłą w dotyku, niezbyt agresywną fakturę.

Bardzo dużą zaleta jest zastosowanie w tym modelu blokady Tri-Ad-Lock, czyli jednego z najwytrzymalszych mechanizmów na rynku nożowym. Blokada ta potrafi wytrzymać nawet kilkukrotnie większe naprężenia niż konkurencja.


Do przenoszenia noża w kieszeni służy stalowy klips, którym zaczepiamy o krawędź spodni. W komplecie otrzymujemy drugi, zapasowy do zamontowania po przeciwnej stronie. W tylnej części rękojeści znajduje się również otwór na linkę zabezpieczającą – Lanyard Hole.

Więcej informacji
Kod SKU62KGCMS
ProducentCOLD STEEL
Kod EAN5908262167057
Napisz własną opinię
Napisz opinię o produkcie:Nóż Cold Steel Rajah III Serrated Edge BD1 (62KGCMS)