Szkoły mundurowe

Popularność szkół mundurowych w Polsce stale rośnie. Dodatkowym czynnikiem mającym na to wpływ może być powrót przedmiotu przysposobienie obronne do szkół. Każdy z uczniów klasy lub szkoły o profilu mundurowym powinien przygotować pełne wyposażenie potrzebne do odbywania zajęć. Sprawdź, jakie elementy wybrać!

Co jest potrzebne kadetowi szkoły mundurowej?

Chcesz wiedzieć, jakie wyposażenie dla szkół mundurowych jest potrzebne przed rozpoczęciem roku? Do najważniejszych elementów zaliczyć można:

Z ww. części oporządzenia najważniejsza jest oczywiście odzież dla klas mundurowych. Jej wzór nie może być przypadkowy.

Jaki mundur do szkoły mundurowej wybrać?

Każda placówka edukacyjna o profilu mundurowym oraz klasa w danej szkole ma swój regulamin ekwipunku dla kadetów. Jaki mundur do szkoły mundurowej należy wybrać? Po pierwsze obowiązującym wzorem jest umundurowanie Wojska Polskiego 2010 i kamuflażem wz. 93 „Pantera”. Każda ze szkół może jednak mieć swoje indywidualne propozycje, które trzeba wcześniej uwzględnić, przed przystąpieniem do nauki. Najczęściej trzeba zaopatrzyć się w mundur wyjściowy dwuczęściowy oraz odpowiednik polowy do zadań w terenie.

W pierwszym etapie nauki, podczas szkolenia przygotowawczego, potrzebny Ci będzie mundur wyjściowy.

Dopiero zajęcia praktyczne wymagać będą od ucznia założenia odzieży polowej.

Obuwie taktyczne dla młodego kadeta

Jeżeli chodzi o wyposażenie szkół mundurowych, niektóre placówki zapewniają umundurowanie po pierwszych dniach od rozpoczęcia roku. Dotyczy to zwykle dwuczęściowego munduru w postaci bluzy i spodni. Natomiast obuwie taktyczne powinno zostać wybrane przez ucznia. Jego najważniejsze cechy to lekkość, wygoda noszenia, wytrzymałość i wodoszczelność. Buty dla kadeta powinny zapewniać wysoki komfort noszenia przez wiele godzin każdego dnia. Powinny również pozwalać wykonywać wymagające zadania praktyczne w terenie. Dzięki skórze naturalnej i odpowiedniej konstrukcji podeszwy obuwia dla ucznia szkoły mundurowej będą skutecznie ochraniać stopę i zapewniać pewność każdego kroku bez względu na warunki.

Pozostałe elementy ubioru w szkole mundurowej

Mundur i obuwie to nie wszystko, co będzie potrzebne młodemu kadetowi. Dawniej symbolem wojskowego ekwipunku był solidny pas wojskowy. To taktyczny pas przydatny nie tylko jako część odzieży. Ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas codziennych zajęć praktycznych. Pas wojskowy utrzymuje obszar lędźwiowy wyposażenia kadeta i zapewnia ochronę oraz odpoczynek dla pleców. Można też przy nim uwiesić niezbędny ekwipunek – od kabury, przez latarkę po zestaw przetrwania. Pas taktyczny jako wyposażenie szkół mundurowych jest świetnym wyborem dla młodych, jak i profesjonalnie wyszkolonych absolwentów.

Każdy młody uczeń w szkole mundurowej musi również posiadać w ekwipunku koszulki typu T-shirt oraz bluzę polarową. Dopuszczalne kolory to czarny oraz oliwkowy (khaki). Koszulki powinny być pozbawione napisów. Konieczne jest też posiadanie co najmniej jednej koszulki z logo szkoły. Odzież dla klas mundurowych obejmuje także rękawiczki, czapkę oraz beret. Rękawiczki powinny być w kolorze czarnym, czapka również, natomiast beret najczęściej w odmianie zielonej wojskowej.

Najpotrzebniejsze wyposażenie polowe dla ucznia szkoły wojskowej

Wraz z kolejnymi etapami nauki kadet musi uzupełnić swoje oporządzenie o dodatkowe elementy. Jednym z ważniejszych jest wojskowy plecak. Powinien on być w kolorze czarnym lub zgodny z kamuflażem wz. 93 „Pantera”. Poszczególne szkoły mają też dodatkowe wymagania co do tego elementu ekwipunku. Plecak wojskowy powinien mieć ok. 40 litrów pojemności. Dopuszczalne są również nieco mniejsze warianty rozmiarowe. Lepiej jednak postawić na nieco większe modele ze względu na potrzebę zmieszczenia wewnątrz wielu niezbędnych rzeczy.

Jedną z nich jest oczywiście zestaw przetrwania. W jego skład wchodzi wszystko, co niezbędne, by wzniecić ogień, wykonać cięcie materiału, nadać sygnał świetlny i dźwiękowy, zapewnić sobie nawigację czy ochronić się przed zimnem. W plecaku młody uczeń szkoły mundurowej powinien też umieścić multitool. To niezwykle przydatne narzędzie ręczne do wykonywania drobnych czynności w terenie. Możesz go mieć w plecaku lub uwiesić przy pasie wojskowym. W każdym plecaku wojskowym znajdzie się też miejsce na wysokiej klasy scyzoryk i nóż wojskowy.

Ostatnim elementem wyposażenia są menażki , manierki i sprzęt do przygotowywania posiłków. W surowych warunkach leśnych lub górskich trzeba się postarać, by przygotować odpowiednią żywność oraz zagotować wodę. Dlatego wyposażenie dla szkół mundurowych obejmuje też termosy na gorące posiłki czy napoje, które zawsze przechowasz w plecaku. Ostre zimowe warunki czy wszechobecna wilgoć nie sprawią Ci kłopotów, gdy będziesz mieć przy sobie elementy do przygotowania jedzenia takie jak kuchenki polowe

Najpotrzebniejsze elementy ekwipunku dla uczniów szkół mundurowych

Wszystkie powyższe produkty są niezbędne w czasie odbywania nauki w szkołach i klasach mundurowych. Kluczem jest skompletowanie oporządzenia taktycznego, które będzie składało się tylko z najwyższej jakości elementów.

Nauka strzelania to podstawa w szkołach mundurowych, w klasach o profilu mundurowym oraz podczas lekcji przysposobienia obronnego

Na start zarówno wiatrówki długie jak i wiatrówki krótkie to doskonały wybór. Na ich używanie zarówno w szkołach jak i w przydomowym ogródku nie jest wymagane żadne pozwolenie. Są one ogólnodostępne. Nie stwarzają także zagrożenia dla życia, ponieważ energia kinetyczna pocisku z nich wystrzeliwanego nie przekracza 17 dżuli. W naszym sklepie każdy znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie lub dla szkoły oraz wszelkie akcesoria strzeleckie takie jak śruty do wiatrówek, lunety celownicze, okulary strzeleckie oraz tarcze i kulochwyty.

Przysposobienie obronne to także sztuka przetrwania i ratownia zdrowia i życia podczas urazów i wypadków. W tym celu proponujemy gotowe zestawy ratunkowe i apteczki wojskowe.