jaki pistolet hukowy wybrać

Pistolet hukowy to alternatywa dla osób, które chcą chronić swoje mienie lub chcą zainwestować w narzędzie do samoobrony. Na rynku jednak jest dostępnych wiele modeli pistoletów tego typu. Jaki pistolet hukowy wybrać?

Pistolet hukowy - charakterystyka

Choć swoim wyglądem pistolet hukowy bardzo przypomina broń na ostrą amunicję, to budowa tego typu rozwiązania sprawia, że nie ma mowy o wystrzeliwaniu prawdziwych pocisków, choć sama broń podczas stosowania doświadcza odrzutu. Konstrukcja pistoletu hukowego po prostu to uniemożliwia, co nie znaczy, że bronią tą nie możemy zranić drugiej osoby. Podczas wystrzału z lufy pistoletu ulatniają się gorące gazy i resztki naboju, które mogą dosięgnąć obiektu znajdującego się obok. Co istotne, dźwięk wystrzału pistoletu łudząco przypomina ostrą broń, co w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotne. Natomiast huk pistoletu generuje dźwięk o wysokim natężeniu, które przekraczaja 100 dB. 

Jaki pistolet hukowy wybrać?

Kluczowych parametrem podczas wyboru pistoletu hukowego jest jego kaliber. To ważna kwestia ze względów prawnych, ponieważ zgodnie z polskimi przepisami możemy być posiadaczem broni hukowej tylko w sytuacji, gdy jej kaliber jest nie większy, niż 6 mm. Takie też znajdują się w asortymencie sklepu www.bron.pl, gdzie pełnoletni użytkownicy mogą dokonać zakupu zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. 

Zastanawiając się, jaki pistolet hukowy wybrać, warto zwrócić uwagę na następujące parametry: 

  1. Design: Pistolety hukowe są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i stylach. Warto zdecydować się na model, który będzie odpowiadał preferencjom estetycznym - wiele modeli swoim wyglądem przypomina rzeczywiste pistolety. Jednym z modeli, na który warto zwrócić uwagę w tym kontekście, jest pistolet hukowy STALKER M906 kal. do 6 mm. To świetnie zaprojektowana broń hukowa, która doskonale imituje broń palną - można ją rozłożyć dokładnie tak, jak broń ostrą. Jednocześnie jest to jedyny na rynku pistolet z ruchomym zamkiem przy strzale.
  2. Waga i materiał, z jakiego jest wykonany. Pistolet w założeniu powinien być lekki.
  3. Wielkość magazynku - możemy spotkać modele, których magazynki mają pojemność od 6 (np. Pistolet hukowy START-1) do 9 naboi (jak np. Fenix 3 M1).
  4. Obecność elementów zwiększających bezpieczeństwo, np. bezpiecznika nastawnego, który zapobiega przypadkowemu wystrzałowi.
  5. Moc strzału - w przypadku pistoletów hukowych moc strzału nie jest tak znacząca, jak w przypadku broni palnej. Jednak różnice w intensywności dźwięku mogą wpływać na doświadczenia podczas strzelania. Warto sprawdzić, jakie efekty hukowe oferuje dany model.
  6. Rodzaj amunicji - istnieją dwa główne typy amunicji hukowej 6 mm - long oraz short. Pierwsza z nich posiada więcej prochu i jest przeznaczona do rewolwerów.

Zastosowanie pistoletu hukowego

Jednym z podstawowych zastosowań broni hukowej jest samoobrona. Wówczas jej celem jest odstraszenie napastnika. Dźwięk pistoletów hukowych jest bardzo podobny do broni z ostrą amunicją, podobnie z jej wyglądem, co dla intruza może być dużym zaskoczeniem, które zmusi do ucieczki. Pistolety mogą także odstraszać dziką zwierzynę, która atakuje człowieka lub jego mienie. W każdym z tych wypadków pistolet hukowy nie tylko ma za zadanie odstraszyć, ale także nadaje sygnał ratunkowy, dzięki czemu właściciel będzie słyszalny z dużego dystansu.