Czy posiadanie paralizatora jest legalne? Wszystko, co należy wiedzieć o paralizatorach

Paralizator to stosunkowo niewielkie urządzenie stosowane przede wszystkim w celu skutecznej i niezawodnej samoobrony. I choć z założenia tego typu sprzęty wykorzystywane są przede wszystkim przez funkcjonariuszy odpowiednich służb, paralizator może nabyć zasadniczo każdy, kto odczuwa taką potrzebę.

Paralizatory niejednokrotnie zwiększają poczucie bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów, późnych powrotów do domu, czy też rozmaitych podróży. Nieraz przed zakupem pojawiają się jednak pewne wątpliwości, w tym chociażby dotyczące tego, czy posiadanie i wykorzystywanie paralizatora jest w pełni legalne. Podpowiadamy więc, jak wygląda ta kwestia z punktu widzenia prawa, a także odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące urządzeń z tej kategorii.

Czy posiadanie paralizatora jest legalne w Polsce?

Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. precyzyjnie określa i ustala zasady dotyczące wymogu uzyskania pozwolenia na wykorzystanie danych środków obronnych. W przypadku paralizatorów, opisywanych w dokumencie jako przedmioty służące do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, Art. 11. jasno stwierdza, że:

 „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.”

Oznacza to, że każdy cywil ma prawo do nabycia oraz uzasadnionego użycia paralizatora do 10 mA. Na rynku komercyjnym zasadniczo nie spotyka się przy tym modeli oferujących większe natężenie prądu, choć przed zakupem danego sprzętu zdecydowanie warto sprawdzić ten parametr.

Czy można kupić paralizator powyżej 10 mA?

Aby można było zakupić, a w razie konieczności również wykorzystać paralizator o natężeniu prądu wykraczającym poza dopuszczalną granicę 10 mA, należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Dokument ten wydawany jest przez policję, jednak proces jego uzyskania wymaga pozytywnego przejścia badań lekarskich oraz psychologicznych, a także pozytywnego wyniku egzaminu, którego koszt to około 400-500 zł.

Co więcej, zgodnie z Art. 15. Ustawy o broni i amunicji, aby uzyskać pozwolenie na broń (w tym również profesjonalny paralizator), należy:

·       Mieć ukończone 21 lat;

·       Być wolnym od zaburzeń psychicznych, o których mowa w Ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego;

·       Nie posiadać znacznych ograniczeń w aspekcie sprawności psychofizycznej;

·       Nie wykazywać istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego;

·       Posiadać miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

·       Nie stanowić zagrożenia dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.

Rodzaje paralizatorów – jaki wybrać?

Powszechnie przyjęło się uznawać, że paralizatory dzielą się na dwie podstawowe kategorie. Należą do nich modele:

·       Dotykowe – to sprzęty, przy których konieczny jest bezpośredni kontakt z człowiekiem lub zwierzęciem, które ma zostać obezwładnione. Tego typu urządzenia charakteryzują się dwoma wystającymi elektrodami, między którymi tworzony jest łuk elektryczny. Zadaniem użytkownika okazuje się więc naciśnięcie spustu, a następnie przystawienie grotów elektrod do napastnika na około 2-5 sekund. Paralizatory dotykowe niejednokrotnie swoją budową przypominają inne sprzęty, takie jak latarki lub nawet smartfony. Dzięki temu są one zdecydowanie bardziej niepozorne, przez co mogą stanowić element zaskoczenia w kontakcie z potencjalnym atakującym. Należy jednak zaznaczyć, że odzież – w szczególności gruba – może przyczynić się do znacznego osłabienia działania paralizatora, przez co konieczne jest jego mocniejsze przyciśnięcie lub skierowanie w odsłonięte miejsca na ciele.

·       Strzelające – to znacznie bardziej zaawansowane, a przy tym również droższe urządzenia, które wykorzystuje się między innymi w policji. Tego typu sprzęty okazują się jednak wyjątkowo skuteczne, gdyż nie wymagają bezpośredniego kontaktu z napastnikiem, a zamiast tego są w stanie wysłać w jego kierunku specjalne igły, czy też harpuny, które następnie wbijają się w ciało atakującego i obezwładniają go. Co ciekawe, najlepsze modele strzelających paralizatorów dają możliwość obrony nawet z odległości około 5-6 metrów. Wiele urządzeń posiada również specjalny laser, który ułatwia celowanie, a także latarkę ułatwiającą obronę po zmroku.

Jak działa paralizator? Budowa sprzętu

Paralizatory to urządzenia, których zadaniem jest obezwładnienie atakującego (np. człowieka lub zwierzęcia) poprzez wywołanie u niego krótkotrwałego paraliżu mięśni. Dzieje się to na skutek przepływu impulsu elektrycznego, który powoduje porażenie układu nerwowego i utratę kontroli nad ciałem. Wówczas napastnik zostaje całkowicie unieruchomiony, a osoba broniąca się zyskuje szansę na ucieczkę .

Działanie paralizatora jest możliwe dzięki jego charakterystycznej budowie, która składa się z połączenia akumulatora, transformatorów i kondensatorów, a także głowicy zakończonej dwoma lub czterema grotami elektrod, pomiędzy którymi wytwarzany jest łuk elektryczny. Wszystko to zawarte jest obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, przeważnie wyposażonej również w odpowiednie zabezpieczenia. Wśród nich zaznacza się przede wszystkim przełącznik bezpieczeństwa, włącznik, czyli spust, a także zawleczkę bezpieczeństwa, czyli niezwykle przemyślany, a zarazem wyjątkowo funkcjonalny element. Zawleczka jest bowiem przyczepiona do sznurka, który to zakłada się na nadgarstek. W momencie, gdy paralizator wypadnie użytkownikowi z ręki, czy też zostanie mu z niej wyrwany, zawleczka odczepi się, tym samym czyniąc urządzenie całkowicie bezużytecznym. Rozwiązanie to sprawia więc, że paralizator nie może zostać wykorzystany przeciwko użytkownikowi. Z pewnością jest to więc cecha, której warto szukać decydując się na zakup sprzętu z tej kategorii.

Jak używać paralizatora?

Jeśli chodzi zarówno o pierwsze, jak i każde następne użycie paralizatora, warto wspomnieć, że dużą zaletą tych urządzeń jest łatwość ich obsługi. Dzięki temu ze sprzętem poradzą sobie nawet użytkownicy, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nim styczności. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z systemem działania paralizatora, aby wszelkie niezbędne kroki wykonywać płynnie i bez zastanowienia, jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność.

W celu prawidłowego użycia paralizatora należy wykonać kilka niezbędnych kroków, do których należy:

1.     Odbezpieczenie urządzenia, czyli zmiana położenia przełącznika bezpieczeństwa, który blokuje możliwość uruchomienia paralizatora. Przeważnie występuje on w postaci niewielkiego suwaka znajdującego się w pobliżu spustu.

2.     Przyłożyć groty elektrod do ciała napastnika (najlepiej bezpośrednio do jego skóry), a następnie nacisnąć włącznik, czyli spust. Zaleca się, aby nie razić przeciwnika dłużej niż przez około 5 sekund. Czas ten jest bowiem w pełni wystarczający do obezwładnienia atakującego.

Czy użycie paralizatora jest bezpieczne?

Zasadniczo rzecz biorąc, paralizatory do użytku osobistego przez ludność cywilną mają za zadanie wygenerować prąd o wysokim napięciu, ale niskim natężeniu. Oznacza to, że wysyłane przez urządzenie impulsy elektryczne są w stanie skutecznie unieruchomić napastnika, jednak nie będą stanowiły zagrożenia dla jego życia. Nie można jednak powiedzieć, że porażenie paralizatorem nie boli – a wręcz przeciwnie. Prąd przechodzi bowiem przez układ nerwowy i powoduje jego porażenie, tym samym wywołując utratę kontroli nad mięśniami, dezorientację, a także silny oraz intensywny ból. Dzięki temu osoba, która została zmuszona do wykorzystania paralizatora, zyskuje szansę na oddalenie się od napastnika, a także wezwanie pomocy i zgłoszenie zaistniałej sytuacji odpowiednim organom.

Czy paralizator może zabić?

Ryzyko śmierci w wyniku użycia paralizatora na przeciwniku szacuje się jako niewielkie, choć wciąż istniejące. Wyróżnia się bowiem sytuacje, przy których porażenie paralizatorem wywołało trwałe powikłania zdrowotne lub nawet zgon. Dotyczyły one jednak przede wszystkim osób ze schorzeniami i/lub wadami układu krążenia, w tym chociażby dolegliwościami serca.

Jaki paralizator kupić? Polecane modele
Paralizator to urządzenie, które jest w stanie posłużyć przed długie lata, tym samym zwiększając poczucie bezpieczeństwa wśród użytkowników. Decydując się na zakup sprzętu z tej kategorii zdecydowanie warto więc postawić na jakościowy, wytrzymały i funkcjonalny model, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Paralizator GUARD Dragon (YC-1109)

Doskonałą propozycją będzie chociażby oferta marki Guard, która obejmuje między innymi warianty paralizatorów z latarkami. Tego typu rozwiązania okazują się wyjątkowo praktyczne, a przy tym także niepozorne. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie przewagi w postaci utrzymania napastnika w całkowitej nieświadomości posiadanej broni, czego przykładem jest model Dragon (YC-1109). Urządzenie to jest w stanie spełniać aż trzy odrębne funkcje dla skuteczniejszej samoobrony: paralizatora, oślepiającej latarki oraz pałki. Guard Dragon cechuje się dodatkowo wysoką jakością wykonania i trwałością, ale i łatwą obsługą. Producent zaznacza również, że sprzęt jest w stanie obezwładnić napastnika w ciągu zaledwie 2-3 sekund nawet wówczas, gdy posiada on grube ubranie.

Paralizator strzelający HUSHA TX100P

Alternatywą dla paralizatorów dotykowych, które wymagają bezpośredniego kontaktu z atakującym, są modele strzelające – w tym chociażby marki HUSHA. Producent oferuje jednocześnie rozbudowane zestawy, które różnią się pomiędzy sobą zawartością oraz cenami. Najbardziej podstawowy z nich, czyli Basic, zawiera paralizator TX100P, 2 kartridże oraz walizkę, która ułatwia przechowywanie oraz transportowanie sprzętu.

Do zalet paralizatora TX100P marki HUSHA należy zaliczyć przede wszystkim takie cechy, jak solidna konstrukcja, łatwa obsługa, czy też niezawodność. Model ten wyposażono bowiem w specjalny celownik laserowy, który znacznie usprawnia celowanie i stanowi spore udogodnienie. Co więcej, sprzęt gwarantuje wystrzał ładunków elektrycznych na odległość nawet 5-6 metrów, tym samym gwarantując możliwość skutecznej obrony własnej osoby bez kontaktu ze zbliżającym się napastnikiem. Dodatkowym atutem okazuje się fakt, iż urządzenie jest wodoodporne, a wytrzymały akumulator gwarantuje nawet 450 wyładowań trwających 5 sekund. Co więcej, po wykonaniu serii trzech wyładowań, paralizator dokona automatycznej blokady.

Należy jednocześnie wspomnieć, że paralizator HUSHA TX100P posiada funkcję zapisu danych dotyczących użycia sprzętu. Wówczas urządzenie rejestruje datę, godzinę, a także czas trwania rażenia impulsami elektrycznymi, co może stanowić niepodważalny dowód w ewentualnych postępowaniach, gdy zajdzie taka konieczność. Wszystko to jest dostępne dla użytkowników w aplikacji producenta.