Noże na grzyby - MORAKNIV

Noże na grzyby
Grzybobranie to jedna z ulubionych form spędzania czasu na łonie przyrody. Obcowanie z naturą i pozyskiwanie smakowitych okazów to prawdziwa frajda. Nieodzownym elementem wyposażenia na wyprawę na grzyby jest ostry nożyk. W tej kategorii znajdziesz noże na grzyby, dzięki którym bez trudu odetniesz owocnik.
Jakie noże na grzyby wybierać?
Dobry i praktyczny nóż na grzybobranie to nóż składany i niewielkich rozmiarów. Akurat taki, który można łatwo przypiąć do paska – tym bardziej że często jest on połączony z wygodnym karabińczykiem, jak nóż Joker na grzyby JKR31. Takie noże można nosić przy sobie jako brelok.
Noże na grzyby powinny mieć mechanizm umożliwiający szybkie i sprawne otwieranie – może to być np. wycięcie na paznokieć. Przydaje się też wygodna pochewka wykonana z materiału odpornego na wilgoć, np. z Cordury. Klasyczny wygląd noży podkreśla drewniana rękojeść, która świetnie komponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia grzybiarza. Dobrze jest wybierać noże o ostrzu ze stali nierdzewnej. Specjalne nożyki na grzyby to małe, poręczne modele, które można złożyć i bezpiecznie schować do kieszeni, bez ryzyka skaleczenia się.
Jak wygląda specjalny nożyk na grzyby?
Atrybutem prawdziwego grzybiarza jest krótki, zakrzywiony nożyk. Takie narzędzie zazwyczaj dobrze leży w ręku i umożliwia obcięcie trzonka grzyba bez uszkodzenia grzybni. Wycinanie grzybów z podłoża za pomocą ostro zakończonego, zakrzywionego ostrza jest prostym zadaniem. Charakterystyczny kształt to niejedyna cecha, którą takie narzędzia różnią się od zwykłych scyzoryków lub noży kuchennych. Rękojeść noży na grzyby zakończona jest sztywną szczoteczką. Służy ona do wstępnego oczyszczania zebranych grzybów z pozostałości igliwia, liści, podłoża, ślimaków i owadów. Na drewnianej powierzchni czasem znajduje się specjalna miarka, którą możesz wykorzystać do zmierzenia średnicy kapelusza grzyba, jeszcze zanim go zetniesz.
Jak dbać o nóż na grzyby?
Noże na grzyby wymagają specjalnej pielęgnacji. Muszą być regularnie ostrzone, ponieważ stępione ostrze może poszarpać nóżkę grzyba. Nierówna powierzchnia cięcia sprzyja atakowi chorób i szkodników, co w dalszej perspektywie często doprowadza do zaniknięcia grzybni. Równe ucięcie trzonka to podstawowe zadanie noża na grzyby, jednak producenci prześcigają się w pomysłowości, jeśli chodzi o alternatywne zastosowanie. Przykłady? Nóż Joker na grzyby JKR89 to wielofunkcyjne narzędzie, które nie tylko poradzi sobie z wycięciem owocnika, ale też można przy jego pomocy odkorkować butelkę z napojem i zdjąć kapsel.
Jak zbierać grzyby przy pomocy noża?
Oprócz dobrego sprzętu ważna jest także prawidłowa technika zbioru grzybów. Wybrane owocniki należy wyciąć ostrym nożem tuż przy ziemi. Druga metoda zbierania grzybów polega na wykręceniu go z ziemi. Wymaga to jednak wprawy i precyzji. Po co tak robić? Zebranie owocnika bez uszkodzenia części podziemnej to gwarancja tego, że grzybnia nie zostanie naruszona. Dzięki temu grzyby wyrosną w tym miejscu w kolejnym sezonie.
Przed odwiedzeniem lasu w poszukiwaniu grzybów zaopatrz się w odpowiedni nożyk, który ułatwi ich zbieranie. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz odpowiedni ekwipunek na grzybobranie.
Poznaj narzędzia, które staną się częścią ciebie. Morakniv to szwedzka jakość tworzenia noży oraz innych produktów, które będą współtworzyć warsztat każdego mężczyzny. Poznaj przedmioty, jakie musisz mieć zawsze pod ręką. Każdy, kto interesuje się majsterkowaniem, powinien choć raz w życiu mieć w ręce narzędzia z tak bogatą tradycją.
Morakniv: miasto słynące z tradycji produkcji noży
Historia niektórych miejsc jest bezpośrednio związana z produkcją jakiegoś rodzaju sprzętu. Tak właśnie jest ze szwedzkim miastem Mora, które od 400 lat znane jest właśnie z wysokiej klasy rzemieślników. Gdy Frost-Erik Erson powrócił do swojej ojczyzny po pobycie w Ameryce Północnej, w 1981 roku założył fabrykę drewnianych sań, która z czasem przekształciła się w jednego z czołowych, europejskich producentów noży oraz innych narzędzi.
Pierwsze flagowe dziś produkty Morakniv zaczęły pojawiać się w 1912 roku, gdy potomek założyciela po kilku nieudanych współpracach z innymi firmami zaczął wytwarzać własną kolekcję. Już w latach 20. i 30. XX wieku słynęło jako jeden z czołowych producentów tego typu produktów.
Nóż i toporek w jednym: to musisz mieć
Każdy, kto ma własny ogród, dobrze wie, jak przydatne bywają toporki. To dzięki nim skutecznie potniesz drewno, przygotowując je do wywozu czy na opał. A co, jeśli połączysz go wraz z niezawodnym nożem? Taki zestaw może okazać się zupełną podstawą dla każdego majsterkowicza oraz doskonałym prezentem dla osoby, która właśnie wprowadziła się do swojego pierwszego domu. Sprawdź, ile możesz zdziałać, mając pod ręką jedynie te dwa proste przedmioty!
Jeśli często spędzasz czas w warsztacie: skórzany fartuch
Każdego wieczora majsterkujesz, naprawiasz przedmioty domowego użytku, a może spędzasz czas przy swoim samochodzie? Skórzany fartuch to coś, co po prostu musisz mieć. Wytrzymały, będzie stanowił doskonałą ochronę pomiędzy gorącymi lub ciężkimi przedmiotami, jednocześnie chroniąc czyste ubrania przed zabrudzeniami, których nie będziesz w stanie wyprać.
Postaw na szwedzką jakość ostrzy, pochodzących z miasta mającego rozbudowaną historię kowalstwa!