Wędrując po sieci, oglądając reklamy albo katalogi, bardzo często stykamy się z informacjami na temat prędkości wylotowych konkretnych wiatrówek.

Prędkość wylotowa nie jest niezawodnym miernikiem energii. Jednak najczęściej przy zakupie sugerujemy się właśnie prędkością wylotową.

Prędkość śrutu związana jest nieodłącznie z wagą śrutu. Obie te wartości łączą się by określić energię. Im większa waga, tym większa energia. Dwa razy większa waga przy danej prędkości oznacza dwa razy większą energię. Wzrost następuje w sposób liniowy.

Jednakże, obliczenia energii kinetycznej dokonujemy poprzez podniesienie prędkości wylotowej do kwadratu. Dwa razy większa prędkość zwiększy energię czterokrotnie, natomiast czterokrotne zwiększenie prędkości zwiększy energię aż szesnastokrotnie.

Karabinek z prędkością określaną jako 305 m/s i powyżej, prawdopodobnie podczas pomiaru na chronografie wskaże jedynie 267 m/s. Nie wszyscy strzelcy posiadają chrono, dlatego też pytanie, co powoduje tę różnicę, po prostu nie powstaje.

Prędkość 267 m/s jest nadal bardzo dobrym wynikiem. Dlaczego jednak dochodzi do podawania wyższych wyników? To proste. Producent sprawdza najmocniejszą wiatrówkę w serii 1000 sztuk, używając najlżejszego śrutu. Jeden ze 100 strzałów, który pokazał prędkość 305 m/s sprawia, że producent przekonany jest, że karabinek może strzelać z prędkością powyżej 305 m/s. Oczywiście to w żaden sposób nie przedstawia średniej prędkości pozostałych 99 strzałów ani nie ukazuje średnich wyników pozostałych 999 sztuk. Podsumowując, nie ukazuje praktycznie niczego, ponieważ waga śrutu również nie została podana.

Podczas mierzenia prędkości, prawdopodobnie będziesz używać ciężkich śrutów, takich jak Barakudy zapewniających dobre skupienie. Producent najczęściej używa śrutów bardzo lekkich. Ich waga nie zapewnia dobrego skupienia, szczególnie, gdy używamy wiatrówek o bardzo dużej energii wylotowej. W tym wypadku strzelanie jest nieefektywne, a skupienie niskie. Lekki śrut osiąga za dużą prędkość, przez co staje się aerodynamicznie niestabilny w prędkościach ponaddźwiękowych.

Od kiedy strzelcy tak powszechnie mówią o prędkości wylotowej, nie można winić producentów chcących pokazać swój produkt w jak najlepszym świetle, czyż nie?

Najbardziej rzetelnym wyznacznikiem osiągów jest natomiast energia kinetyczna, mierzona w Joulach.

Podsumowując, należy spojrzeć krytycznie na twierdzenia odnośnie celności i prędkości. Inaczej możesz źle się poczuć nie mogąc osiągnąć 2,5 cm skupienia na dystansie 50 metrów ( przez cały dzień strzelania ) oczywiście z ręki – jak wszyscy na forach :)