Koszyk 0
0,00 zł

Czym jest noktowizor?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Noktowizor to precyzyjne urządzenie, które zespala układ optyczny z układem elektronicznym, dzięki czemu umożliwia obserwację i orientację w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Układ optyczny urządzenia odpowiada za przekazywanie odpowiednio powiększonego i ostrego obrazu do elektronicznego układu wzmacniacza światła szczątkowego. We wzmacniaczu światła zachodzi proces zamiany energii świetlnej na odpowiednio wzmocnioną energię elektryczną. W efekcie, „przyspieszone” elektrony kierowane są na luminofor, z którego wybijane jest światło. Uzyskiwany w ten sposób obraz kierowany jest na okular i do oczu obserwatora.

Generacja I to obecnie najpopularniejszy rodzaj noktowizorów na rynku cywilnym. Noktowizory I generacji są stosunkowo niedrogie i zapewniają satysfakcjonującą jakość obrazu. Osiągają maksymalnie 1000-krotne wzmocnienie światła szczątkowego.

Generacja II to bardzo dobre noktowizory. Mają duże wzmocnienie światła szczątkowego sięgające nawet 30 000 razy. Przetworniki II generacji obowiązkowo są wyposażone w ekrany obwodowe wejściowe. Urządzenia te pracują dobrze i prezentują czysty, wyraźny obraz przy bezksiężycowym niebie. Niestety wadą tych urządzeń jest ich wysoka cena.

Dlaczego na zielono?

Ponieważ kolor zielony charakteryzuje się największą gamą odcieni, która wpływa na dużo większą rozpoznawalność obiektów, łącznie ze słabo oznaczonymi kontrastami i niekiedy istotnymi szczegółami. Przy zielonym odcieniu nie odczuwa się również zmęczenia oczu, zwłaszcza przy długotrwałej obserwacji.

Jaki zasięg mają noktowizory?

Noktowizorem I generacji przy bezksiężycowym, gwieździstym niebie można zobaczyć człowieka z odległości 100 m, a przy podświetleniu podczerwienią - do 200 m.

Noktowizory nowej generacji (II i III) mają wbudowane wzmacniacze o dużej czułości i rozdzielczości obrazu. Bez podświetlenia na podczerwień, noktowizory II i III generacji działają nawet w odległości 250 – 500 m.

Prowadzenie obserwacji w całkowitej ciemności gwarantuje emiter dodatkowego podświetlania. Emitery światła podczerwonego to niewielkich rozmiarów urządzenia wmontowane bezpośrednio w noktowizor lub z nim sprzężone. Jednak długotrwała praca z emiterem może zdemaskować obserwatora, ponieważ od strony obiektu okno oświetlacza przypomina płonący papieros.

Czym noktowizor jest zasilany?

Jako źródło zasilania najczęściej używane są baterie typu AA, mikro AAA oraz baterie 9V, koniecznie alkaliczne (większa pojemność prądu). Możliwe jest zastosowanie baterii akumulatorowych (AA, AAA, 9V), jednak mają one mniejszą pojemność prądu i szybko rozładowują się w niskich temperaturach.

Jakie jest zastosowanie noktowizorów?

W praktyce, noktowizory mogą być zastosowane do wszelkiego rodzaju nocnych obserwacji. Przewaga noktowizora nad innymi sprzętami optycznymi jest doceniana zwłaszcza przez służby ochronne (podczas patrolu, przy ochronie nieoświetlonych obiektów, dyskretnej obserwacji), Straż Graniczną (w wyłapywaniu osób nielegalnie przekraczających granice), Straż Leśną (w walce z kłusownikami), myśliwych czy miłośników przyrody, którzy dzięki noktowizorom mają możliwość obserwowania przyrody nocą. Uchwycimy wszystkie szczegóły zachowania zwierząt w porze nocnej, kiedy czują się one najbardziej bezpieczne.

Jeśli jesteś ochroniarzem, policjantem, strażnikiem leśnym, myśliwym czy miłośnikiem przyrody – zaopatrz się w noktowizor, a przekonasz się, że właśnie tego urządzenia potrzebowałeś.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com