Na pewno nie raz po imprezie miałeś dylemat, czy wsiadać za kółko czy nie. Jedni w takich sytuacjach ryzykują, inni na wszelki wypadek zostawiają samochód na parkingu, a jeszcze inni próbują dowiedzieć się, jaka ilość alkoholu znajduje się w ich organizmie. Czy tzw. alkomat internetowy udzieli nam wiarygodnej odpowiedzi?
W ostatnich latach tzw. alkomaty on – line zyskały na popularności, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wystarczy dostęp do Internetu i można za darmo wykonać test trzeźwości. Wypełniamy formularz na jednej ze stron oferujących taką usługę i już! Tylko czy wyniki takiego testu są wiarygodne? Czy bez obaw możemy wsiadać do samochodu? Dowiedzmy się, jak działają alkomaty on – line. Po wejściu na odpowiednią stronę internetową pojawia się formularz, który trzeba wypełnić. Należy podać następujące dane: płeć, kiedy spożywaliśmy alkohol (data, godzina oraz informację, przez ile czasu piliśmy), wagę, wzrost, ilość i rodzaj alkoholu.
I pojawia się pytanie: „To takie proste?” Otóż NIE. Musimy mieć świadomość, że na czas rozkładu alkoholu w organizmie ma wpływ o wiele więcej elementów, i to bardzo indywidualnych, niż to, czego wymaga od nas formularz. Po pierwsze, tzw. alkomaty internetowe opierają się na uogólnionych przeliczeniach, a wynik takich wyliczeń jest oczywiście jedynie teoretyczny. Dlaczego? Dlatego, że internetowy alkomat nie bada krwi, wydychanego powietrza, nie ma żadnego fizycznego kontaktu z osobą badaną. Oczywiście jeżeli mamy zamiar wsiadać do samochodu, lepiej skorzystać z takiego rozwiązania, niż w ogóle nie sprawdzać. Porównajmy jednak działanie alkomatów tradycyjnych z tzw. alkomatami on – line.
Tradycyjne alkomaty to urządzenia z sensorem półprzewodnikowym lub elektrochemicznym. Aby sprawdzić stan trzeźwości przy ich użyciu, badana osoba dmucha w ustnik i na ekranie alkomatu pojawia się wynik. Oczywiście w zależności od jakości alkomatu wynik będzie bardziej lub mniej zbliżony do prawdy, ale będzie się opierać na analizie próbki substancji pochodzącej z naszego własnego organizmu. Warto zaznaczyć, że atestowane alkomaty dają wynik niemal idealnie pokrywający się ze stanem rzeczywistym, co niweluje niemal do zera możliwość błędu.
Alkomat internetowy jest to de facto program, który na podstawie zadeklarowanych przez użytkownika danych wylicza poziom alkoholu w organizmie. Tak więc wynik jest wypadkową podanych danych nie uwzględniający takich indywidualnych aspektów, jak stan zdrowia, poziom zmęczenia, indywidualny metabolizm. Nie można więc na nim polegać. Nie mamy żadnej gwarancji, czy wynik jest zbliżony do rzeczywistości, więc tak naprawdę nie mamy odpowiedzi na nasze pytanie: „Czy jestem trzeźwy?”.
Podsumowując, alkomat internetowy daje nam tylko iluzoryczną wiedzę na temat poziomu alkoholu w naszym organizmie. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego rozwiązania. Lepiej zainwestować w atestowany alkomat i mieć pewność, której oczekujemy w takiej sytuacji.
Login and Registration Form