Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

W jaki sposób zamontować i skalibrować celownik optyczny?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Do zamocowania lunety na wiatrówce potrzebny jest montaż . Zależnie od wiatrówki, będziemy potrzebowali montażu jedno- lub dwuczęściowego. Jednoczęściowe stosuje się w wiatrówkach o większej energii kinetycznej, przekraczającej 12 J. Należy pamiętać, że wiatrówka sprężynowa, oprócz odrzutu do tyłu, charakteryzuje się także znacznym odrzutem do przodu, który jest szczególnie niebezpieczny dla lunety. Solidne zamocowanie celownika zabezpieczy go przed przestawianiem, a tym samym utratą “zera”. Montaże dwuczęściowe stosujemy w wiatrówkach PCP, zasilanych CO2 i w przypadku słabszych “sprężyn”. Tego typu wiatrówki nie wymagają tak silnego mocowania, ponieważ ich odrzut jest nieznaczny.

 

Przystępujemy do montażu lunety.

W tym celu należy odkręcić śrubki pierścieni na montażu i zdjąć pierścienie.

Następnie luzujemy śrubki zacisków montażu.

Nasączamy szmatkę benzyną ekstrakcyjną i wycieramy szyny (frezy) na wiatrówce. Jest to konieczne, ponieważ smar lub piasek mogłyby spowodować niedostateczne zaciśnięcie szczęk, a to z kolei mogłoby skutkować przesuwaniem się montażu.

Nakładamy montaż na szynę (frezy) wiatrówki i przykręcamy śruby. W przypadku montażu dwuczęściowego należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu pierścieni, tak by można było swobodnie umieścić lunetę.

Umieszczamy lunetę na montażu i mocujemy ją górnymi połówkami pierścieni. Dociskamy na tyle, żeby w obejmach można było swobodnie poruszać tubusem.

Następnie, patrzymy przez celownik i ustawiamy odpowiednią odległość lunety od oka oraz poziom lunety, wyznaczając go przez poziome linie lunety. Dociskamy śruby. Należy to robić z wyczuciem, żeby nie wgnieść tubusu lunety.

Teraz czas na zerowanie lunety. Odkręcamy pokrętła chroniące bębny regulacyjne w lunecie. Znajdują się one na górze, po prawej stronie celownika. Bęben górny ma oznaczenie UP (góra) i strzałka. Gdy będziemy kręcić w kierunku UP, punkt trafienia będzie przestawiał się w górę na tarczy,  podczas kręcenia odwrotnie - w dole tarczy. Z boku lunety jest bęben z oznaczeniem R (prawo). Jeśli będziemy kręcić w tym kierunku, punkt przesunie się w prawo, odwrotnie - w lewo.

Aby szybko wyzerować celownik, np. na 20 m, należy w odpowiednim miejscu zamocować dużą kartkę papieru, np. A4, narysować na niej punkt i z pięciu metrów oddać przykładowo 3 strzały. W odniesieniu do tego, co nam wyszło, korygujemy lunetę pokrętłami góra-dół, lewo-prawo, aby strzelać równo w punkt. Następnie powtarzamy procedurę dla odległości 10 i 20 metrów. Gdy celownik jest już ustawiony, przykręcamy zakrywki chroniące bębny regulacyjne.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com