Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Co to oznacza, że lornetka ma pryzmaty w układzie porro lub pryzmaty w układzie dachowym

‹‹ powrót do wiedzy

 

Rozważając zakup lornetki, musimy się zdecydować, jaki typ wybrać. Chodzi tutaj o ich podział ze względu na budowę. Rozróżniamy dwa typy:

- porropryzmatyczne

- dachowopryzmatyczne

Można je rozróżnić już na „pierwszy rzut oka”,  mianowicie patrząc na ułożenie obiektywów względem okularów. Warunkuje to ułożenie pryzmatów wewnątrz tubusów. Pryzmaty to szklane elementy, które odwracają obraz po przejściu przez soczewkę obiektywu. Bez ich zastosowania obserwator widziałby obraz „do góry nogami”.

Lornetki porropryzmatyczne - tzw. typ porro

W tym typie lornetek, soczewki okularów nie są ułożone w jednej osi z soczewkami obiektywów (obiektywy są rozmieszczone szerzej niż okulary). Mają charakterystyczny kształt - ich tubusy są „jakby łamane”.

lornetka porropryzmatyczna

 

Jest to klasyczny układ znany już od bardzo dawna (pierwsze lornetki miały taki właśnie układ pryzmatów) i bardziej efektywny od dachowego. Wysoka efektywność wynika z faktu, że pryzmaty nie posiadają lustrzanych powierzchni, a odbicia są właściwie bezstratne, ponieważ następują tylko na odpowiednio ułożonych ścianach pryzmatów. Dzięki temu, obraz widziany przez obserwatora jest jaśniejszy i lepszej jakości niż w układzie dachowym. Lornetki te są też tańsze, ale za to większe i cięższe od swoich „sióstr”. Za to większy rozstaw okularów umożliwia zastosowanie soczewek o większej średnicy - daje to „większe pole do popisu” dla lornetek do nocnych obserwacji.

Lornetki dachowopryzmatyczne - tzw. typ dachowy

W tym typie lornetek soczewki okularów ułożone są w jednej osi z soczewkami obiektywów. Ich tubusy są „proste”.

lornetka dachowopryzmatyczna 

 

Pryzmaty są również ustawione w jednej osi, ale na skutek tego ich jedna powierzchnia musi być lustrzana. Powoduje to niestety straty światła, a co za tym idzie, dostajemy gorszy obraz. Również ich budowa jest bardziej skomplikowana, trudniejsza w produkcji i ustawieniu, a to podraża koszty ich wykonania. Wobec powyższego, ten typ sprzętu jest droższy od poprzedniego.

Niejako w nagrodę otrzymujemy kompaktowe wymiary i mniejszą wagę. Te dwie cechy są dla wielu osób bardzo ważne, jeśli muszą nosić sprzęt przez długi czas przy sobie (ornitolodzy, podróżnicy, „zwykli użytkownicy” na wycieczkach itp.).

Ponadto, na uwagę w tym typie lornetek zasługuje fakt, że mają one dużo mniejszą minimalną odległość, na jaką można wyostrzyć obraz, wynoszącą nieraz tylko kilka metrów. To także ich duża zaleta.

Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pomogą wybrać Waszą wymarzoną lornetkę! I tego Wam życzymy!

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com