Koszyk 0
0,00 zł

Zasilanie latarek - czy kupić latarkę na baterie czy latarkę na akumulator?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Rodzaje zasilania latarek

W dzisiejszych czasach zasilanie latarek to już nie tylko dawna płaska bateria o napięciu 4,5V. Choć niektórzy z moich znajomych (i nie tylko) zatrzymali się właśnie na tym etapie. Dopiero jak zobaczą, co potrafią nowoczesne latarki, mówią: "Wow, nie wiedziałem/am, że to możliwe przy tak małej latarce! Chcę taką mieć!"

Tutaj musimy zatrzymać się na temacie zasilania tych latarek, bez którego żadne źródło światła nie może wydajnie świecić. Generalnie możemy podzielić źródła zasilania na trzy typy:

  • bateryjne zwykłego typu (alkaliczne)
  • bateryjne - Li-Ion (litowo-jonowe)
  • akumulatorowe - Li-Ion (litowo-jonowe)

Głównymi zaletami zasilania bateriami alkalicznymi są niska cena zakupu oraz dobra dostępność (kioski, sklepy itp.). Kiedy żywot naszej baterii dobiegnie końca, po prostu kupujemy nową, a starą wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika. Jeśli używamy latarki sporadycznie (raz na jakiś czas), musimy świecić niezbyt długo oraz nie potrzebujemy latarki o dużej mocy, baterie alkaliczne będą dobrym wyborem: tanie i nie wymagające dodatkowego osprzętu, np. ładowarki.

 

Latarki na baterie

Najczęściej stosowane w latarkach baterie zwykłe o napięciu 1,5V to:

  • AAA (R03)
  • AA (R6)
  • C (R14)
  • D (R20)

Dwie ostatnie są używane dość rzadko ze względu na duży rozmiar samych baterii, jak i latarek. Natomiast dwie pierwsze są powszechnie stosowane przez wielu producentów latarek, głównie w segmencie EDC. Najwydajniejszym z wyżej wymienionych źródeł prądu jest bateria w rozmiarze AA. Żeby jej dorównać pojemnością, musimy użyć aż trzech baterii AAA. No i jeszcze musimy kupić trzy zamiast jednej, co oczywiście jest rozwiązaniem mniej ekonomicznym.

Następnym pod względem wydajności źródłem zasilania są baterie litowo-jonowe. Mają one dwa razy wyższe napięcie znamionowe niż alkaliczne, czyli 3,0V. To już daje większe możliwości zastosowań, np. do latarek diodowych. Mogą być one używane do diod większej mocy (większego strumienia świetlnego wyrażanego w lumenach [lm]). Chyba najczęściej stosowanym modelem jest CR123A - mała i wydajna bateria dawniej stosowana głównie w aparatach fotograficznych. Latarki nią zasilane są małe, poręczne i po prostu jasno świecą. Za ich wadę można uznać cenę przewyższającą cenę baterii alkalicznych.

latarka na baterie
Przykładowy produkt z kategorii Latarki

 


Latarki akumulatorowe

Kolejnym rodzajem ogniw coraz częściej stosowanych w latarkach są akumulatory litowo-jonowe. Charakteryzują się one napięciem znamionowym 3,7V, ale w pełni naładowane mają 4,2V. I to już daje "pole do popisu" konstruktorom, którzy mogą nimi zasilać najwydajniejsze diody. Tu już nie ma kompromisów - wydajna dioda potrzebuje odpowiedniego napięcia, wydajności prądowej i pojemności. Wszystkie te cechy mają omawiane akumulatory.

Oczywiście decydując się na latarkę zasilaną akumulatorem, musimy jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednią ładowarkę. Generuje to koszty na początku, ale jeśli latarki będziemy często używać, zwróci się bardzo szybko - odpada zakup baterii. W sprzedaży są ładowarki dedykowane do konkretnego rozmiaru ogniwa, ale można też znaleźć uniwersalne, którymi naładujemy kilka rodzajów akumulatorów. Te drugie są wg mnie lepszym wyborem, ponieważ nas nie ograniczają i jeśli w przyszłości kupimy latarkę zasilaną innym akumulatorem to nie trzeba będzie już inwestować w kolejną ładowarkę.

Na szczycie listy jako najwydajniejsze znajduje się ogniwo oznaczone symbolem 18650, rozmiarami przypominające dwie baterie CR123A. Jest ono stosowane w najnowszych i najlepszych układach, m.in. latarek taktycznych. Następnym w kolejności szeroko stosowanym źródłem jest ogniwo o oznaczeniu 14500, rozmiarowo takie samo, jak bateria AA. Przy jego zastosowaniu dostajemy stosunkowo małą latarkę o dość dużym strumieniu świetlnym rzędu kilkuset lumenów (200 - 300lm). Na końcu listy mamy akumulator oznaczany 16340 lub ICR123. Latarki z jedną taką sztuką na pokładzie są najmniejsze z możliwych, a świecą nad wyraz dobrze.

Jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą przy zakupie akumulatorów do konkretnej latarki jest to, czy latarka posiada odcięcie, gdy napięcie spadnie poniżej określonego poziomu. Jest to ważna cecha, aby nie zniszczyć akumulatora. Jeśli jej nie ma to powinniśmy kupić tzw. akumulator protected, czyli z elektroniką, która niezależnie od latarki odetnie zasilanie.

LATARKA LEDLENSER MT18
Przykładowy produkt z kategorii Latarki

 


Wybór latarki

To już chyba wszystkie najpopularniejsze źródła zasilania nowoczesnych latarek. Oczywiście są jeszcze inne, ale ze względu na ich marginalne stosowanie zostały pominięte w tym opisie.

Podsumowując - przed wyborem latarki - sami musimy sobie odpowiedzieć na pytania:

  • Do czego potrzebna mi latarka?
  • Jak często będę jej używał?
  • Ile pieniędzy chcę na nią przeznaczyć?
  • Czym chcę ją zasilać?

Jak już będziemy to wiedzieć, pozostanie już tylko szukanie konkretnego wyrobu, który spełni nasze oczekiwania.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com