Kiedyś na rynku było dostępnych tylko kilka lub kilkanaście modeli latarek. Zdecydowana większość społeczeństwa posiadała latarkę na tzw. płaską baterię 4,5V i musiała ona wystarczyć do wszystkich zastosowań w domu i pracy. Jeśli ktoś miał szczęście, latarka ta była w wersji militarnej, czyli posiadała zielony i czerwony filtr uruchamiany suwakami oraz dwa skórzane paski z dziurkami na guziki, aby można ją było przymocować do munduru.
Na szczęście te czasy już dawno minęły... Dzisiaj nikt nie jest w stanie zliczyć latarek, jakie oferują liczni producenci na całym świecie.
Postaramy się choć trochę przybliżyć Wam podstawowe rodzaje latarek, ze względu na ich wykorzystanie.
Mianowicie, rozróżniamy:
EDC to skrót od angielskiego zwrotu: "every day carry" oznaczającego „do codziennego użytku”. To chyba największa grupa latarek, która jest przeznaczona do największego grona odbiorców. To latarka, którą każdy może mieć zawsze przy sobie, aby móc z niej skorzystać w każdej chwili, kiedy będzie to potrzebne (ciemna klatka, piwnica, krótki marsz przez ciemną okolicę itp.).
Są one niewielkich rozmiarów swobodnie mieszczących się w dłoni, kieszeni czy torebce damskiej. Producenci stosują w nich zasilanie jedną baterią AA lub CR123A oraz pojedynczymi akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion) 16340 lub 14500. Najczęściej źródłem światła jest dioda LED. Strumień świetlny osiąga wartości do 200-300 lm (lumenów). Pozwalają one oświetlić przestrzeń na dystansie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów.
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Do zadań tych latarek należy rozświetlenie ciemności na wycieczkach, wyprawach pod namiot, a także w przypadku awarii prądu, powodzi czy innych nieprzewidzianych sytuacji.
Najważniejszą ich cechą jest długi czas pracy na jednym komplecie baterii. Najlepiej sprawdzają się tutaj latarki z diodą LED zasilane dwoma bateriami typu AA, ponieważ są powszechnie dostępne oraz dają stosunkowo duży zapas energii (można znaleźć na rynku latarki z wymiennym korpusem przeznaczonym na jedną lub dwie baterie AA - do zastosowania wg uznania).
Kolejną ważną cechą jest posiadanie kilku trybów, aby dostosować jasność do potrzeb, a tym samym wydłużyć czas pracy. Jednym z trybów często jest sygnał SOS lub stroboskop, który może być bardzo pomocny w sytuacji kryzysowej - zagrożenia życia lub zdrowia (wzywa pomoc lub zwraca uwagę oraz jednocześnie ogranicza zużycie baterii).
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Ta grupa latarek przeznaczona jest głównie dla służb mundurowych (policja, wojsko, siły specjalne) oraz grup ludzi, których hobby to Air Soft Gun (ASG). Głównym źródłem zasilania są 2 baterie CR123A lub jeden akumulator Li-Ion 18650. W tej grupie sprzętu najważniejsze są:
W tej grupie mniej istotnym czynnikiem jest czas działania na jednym akumulatorze, który wynosi zwykle 1-2 godzin w maksymalnym trybie świecenia. Jeśli się wyczerpie, po prostu wkładany jest kolejny.
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Zastosowanie latarek tego typu jest bardzo szerokie: prace domowe, naprawy samochodu, a także biegi czy marsze na orientację i wyprawy do jaskiń, czyli do wszystkich zajęć, do których potrzebujemy wolnych obu rąk. Również tutaj, jak w innych typach latarek, najpowszechniejszym źródłem światła jest jedna bądź kilka diod LED.
Latarki mają kilka trybów, często jednym z nich jest barwa czerwona, na przykład do czytania mapy. Bardzo przydatna jest też możliwość przełączenia szerokiego strumienia światła na wąski (daleki).
Zasilanie tej grupy również jest dość różnorodne w zależności od przeznaczenia konkretnego modelu: 3 x AAA, 1 x AA, 1 x LiPo 18650, a co za tym idzie - ilość lumenów też jest bardzo różna: od kilkudziesięciu do nawet 1500. Baterie i akumulatory są montowane z przodu lub z tyłu głowy jak również odseparowane na przewodzie do pasa lub kieszeni. Dużo modeli posiada wysoką klasę wodoszczelności IPX, poszerzając zakres użyteczności "czołówki".
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Będąc użytkownikiem dróg po zmroku bądź przy złych warunkach atmosferycznych, jako rowerzysta potrzebujemy oświetlenia. Mogą je nam zapewnić latarki dedykowane do tego celu, jak również latarki EDC czy taktyczne wzbogacone o uchwyt na kierownicę.
Najprostsze modele zapewniają tylko to, aby było nas widać na drodze, nie oświetlą natomiast drogi przed nami. Ich strumień światła to tylko około 30-40 lm. Mogą być przydatne tylko na oświetlonych ścieżkach czy drogach. Są małe i lekkie, zasilane często bateriami guzikowymi (zegarkowymi).
"Mocniejsze" konstrukcje to już wydajne latarki z kilkoma trybami świecenia, pozwalającymi przemieszczać się w całkowitych ciemnościach. Oświetlają drogę przed nami nawet na bardzo dużym dystansie. Zasilane są najczęściej przez baterie AA (jedną lub dwie) oraz LiPo 18650. Aby nie zabrakło nam światła również podczas deszczu, muszą być wodoszczelne co najmniej w klasie IPX4. Odpowiedni uchwyt zapewnia szybki montaż i demontaż (gdy chcemy gdzieś rower zostawić) oraz pozwala użyć latarki w innym celu.
Jaka latarka jest mi potrzebna? Jestem przekonany, że po tej krótkiej lekturze łatwiej będzie można dokonać wyboru spośród latarek oferowanych przez producentów.
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Życzę powodzenia przy wyborze i użytkowaniu latarki!
Login and Registration Form