Od czasu wynalezienia żarówki aż do dziś, człowiek za sprawą myśli technicznej i nowoczesnych technologii powodował ewolucję sztucznych źródeł światła. W XXI wieku mamy do dyspozycji bardzo wiele ich rodzajów, między innymi: żarowe, halogenowe, ksenonowe, kryptonowe, LED, HID... Są one wykorzystywane również w latarkach. Każde, samo w sobie, świeci inaczej, a jeśli jeszcze dodamy zróżnicowaną budowę latarek to powstaje dużo możliwych kombinacji.
W zależności od zastosowania, potrzeb i preferencji użytkownika, latarki mają różne parametry: zasięg, skupienie światła, moc świetlną, tryby pracy itp. Każdy znajdzie coś dla siebie - trzeba tylko wiedzieć do czego latarkę będziemy najczęściej wykorzystywać...
Na zasięg latarki ma wpływ m.in. budowa reflektora. Rozróżniamy ich dwa typy:
- gładki (smooth = SMO) - ma lustrzaną powierzchnię,
- teksturowany (orange peel = OP) - ma dołki i wypukłości - przypomina skórkę pomarańczy.
Pierwszy z nich charakteryzuje bardzo skupione światło, jednak kosztem tego, że na bliskie odległości widać niedoskonałości promienia, na przykład jasne i ciemne pierścienie czy odbicia. Na dalszą odległość jest to mniej zauważalne, ponieważ w/w niedoskonałości „rozmywają się”.
Drugi z nich daje mniej skupione światło (doświetla również „boki”), ale za to "ukrywa" wady promienia światła, który staje się przyjemniejszy dla oka.
Reflektor SMO znajduje zastosowanie w latarkach z dużym i bardzo dużym zasięgiem, które będą priorytetem np. dla służb ochrony. Muszą one bowiem zapewnić oświetlenie odległych zakątków chronionego terenu, budynków, hal, magazynów, czy też „nieproszonego gościa”. Są modele, które potrafią oświetlić cel na kilkaset metrów. Dzieje się tak za sprawą mocnego, ale wąskiego promienia światła emitowanego z latarki. Określa się go terminem "throw". Najczęściej stosowane są w nich najwydajniejsze diody czy żarówki ksenonowe. Oczywiście nie osiągniemy dużego zasięgu bez odpowiedniego strumienia świetlnego wyrażanego w lumenach [lm]. Jeśli wytwarzamy dużo światła to potrzebujemy dużo energii, a co za tym idzie czas świecenia jest raczej krótki. Jest to jednak „wada”, z którą w tej branży łatwo sobie poradzić (np. jeden akumulator używamy, a drugi ładujemy). Niestety, latarki takie są dość duże, co jednak może być też zaletą - mogą służyć do obrony jako np. pałka.
Mniejszego zasięgu, ale za to szerszego strumienia światła oczekujemy m.in. od latarek codziennego użytku (EDC), turystycznych i survivalowych oraz „czołówek”. Tutaj najważniejszy nie jest duży zasięg, ale dobre oświetlenie jak największej przestrzeni i przedmiotów wokół nas. Najlepiej sprawdzi się tutaj reflektor OP, który emituje światło rozproszone. Określa się go terminem "flood". Taki rozkład światła pomoże nam na spacerze w lesie, ciemnej okolicy, piwnicy czy garażu. Będziemy oświetlać wiele rzeczy wokół w miarę równym światłem, a przecież o to w tego typu latarkach chodzi. Pomoże nam też, jeśli latarka będzie wyposażona w kilka trybów pracy, aby można było dostosować jasność do panujących warunków.
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Niektórzy producenci starają się „zmieścić” w jednej latarce duży zasięg oraz światło rozproszone. Jednym z takich producentów jest Walther i jego latarki z serii Pro z zoomem. Zastosowano tam ruchomą głowicę (przesuwa się ją wzdłuż osi latarki jedną ręką), co powoduje płynną zmianę szerokości świecenia (latarka świeci dalej i węziej lub bliżej i szerzej). Jest to dość wygodne rozwiązanie dla osób szukających pewnego kompromisu. Jednak taka latarka nie zastąpi nam typowego i rasowego „szperacza”, którego konstrukcja została opracowana tylko w tym jednym konkretnym celu.
Kolejnym producentem, który zastosował ciekawe rozwiązanie jest Silva. W wyższych modelach latarek czołowych znajdziemy system Intelligent Light. Działa on na takiej zasadzie, że główny promień światła o pełnej mocy oświetla drogę daleko w przód, a dwie mniejsze diody doświetlają boki. Dzięki temu, będziemy widzieć daleko do przodu i jednocześnie z boku. Zastosowanie takich latarek to m.in. sporty biegowe i jazda na rowerze.
Przykładowy produkt z kategorii Latarki |
Jak widzimy, zasięg latarki i skupienie promienia są ze sobą powiązane. Nie ma konstrukcji opartej na jednym źródle światła, zapewniającej jednocześnie szerokie świecenie i bardzo daleki zasięg. Co za tym idzie - nie ma latarki „do wszystkiego”.
My sami musimy określić swoje priorytety i oczekiwania, a wtedy do wyboru latarki pozostanie już tylko „mały krok”.
Login and Registration Form