Jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych?

‹‹ powrót do wiedzy

 

 

Jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych


Dla znakomitej większości ludzi, broń sportowa kojarzy się zazwyczaj z wiatrówkami, strzelaniem z kbks i mało emocjonującymi dla laików zawodami ISSF emitowanymi sporadycznie na kanałach sportowych.
Pomimo tego, w naszym kraju powiększa się grono strzelców sportowych oraz osób ubiegających się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Z czego wynika rosnąca popularność sportu strzeleckiego w Polsce? Jedna z odpowiedzi kryje się w punkcie 4 (4.4) Ustawy o broni i amunicji, który definiuje broń sportową jako broń:

a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufową,
d) przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

W efekcie posiadacz pozwolenia na broń palną do celów sportowych, może zakupić pistolet Beretta 92, Glock 17, karabinek AR15 lub z rodziny Ak (modele pozbawione możliwości strzelania ogniem samoczynnym) strzelbę gładkolufową Mossberg 500, a nawet karabin wyborowy Dragunova SwD.
Mając pozwolenie na broń sportową można posiadać niemal każdy rodzaj broni bocznego zapłonu do 6 mm, broń centralnego zapłonu kalibru do 12 mm, broń gładkolufową w każdym kalibrze oraz broń czarnoprochową również bez ograniczeń względem kalibru. Jedynym ograniczeniem jest tryb ognia. Broń do celów sportowych nie może bowiem strzelać seriami lub ogniem ciągłym.
Jednak by stać się szczęśliwym posiadaczem ww. broni do celów sportowych należy przejść kilka etapów wymaganych w Ustawie o broni i amunicji.

 

Członkostwo w klubie sportowym lub stowarzyszeniu strzeleckim

Przede wszystkim musimy wstąpić do klubu lub stowarzyszenia strzeleckiego. Udokumentowane członkostwo stanowi bowiem ważną przyczynę posiadania broni i jest niezbędne w celu uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych.

Przed staniem się pełnoprawnym członkiem klubu strzeleckiego, konieczne jest odbycie stażu (zazwyczaj 3-miesięcznego) kandydackiego, podczas którego zobowiązani jesteśmy do określonej w regulaminie klubu odpowiedniej ilości treningów strzeleckich pod okiem instruktora. Stawiając pierwsze kroki jako przyszli strzelcy sportowi, zapoznajemy się z zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią, regulaminem strzelnicy oraz uczymy się podstaw strzelania. Koszty stażu to głównie koszt wystrzelonej amunicji, możliwe jednak, że będziemy zobowiązani do jakiejś symbolicznej wpłaty. Staż kandydacki kończy się egzaminem kompetencyjnym, oceniającym nasze praktyczne umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią oraz wystawieniem opinii Instruktorów. Ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Klubu, poręczenie przez obecnego członka klubu może stanowić dodatkowy atut.

Stając się pełnoprawnym członkiem Klubu zobowiązani jesteśmy do wniesienia opłaty wpisowej (około 200-500 zł) i składki rocznej (od 200 zł w górę). Po 3 miesiącach członkostwa możemy przystąpić do egzaminu na Patent Strzelecki. Dokument ten potwierdza posiadanie przez nas kwalifikacji sportowych i jest niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Klub macierzysty zgłasza chętnych na egzamin oraz organizuje zazwyczaj kurs przygotowawczy, na którym otrzymamy spory zakres wiedzy do przyswojenia oraz zapozna nas z detalami egazminu.

 

Patent strzelecki

Do przystąpienia do egzaminu, konieczne jest ważne orzeczenie lekarza medycyny sportowej oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Badanie można wykonać wcześniej lub bezpośrednio przed egzaminem, jego koszt to około 50 zł. Egzamin na patent strzelecki będzie nas kosztował 400 zł.

Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to test zawierający 10 pytań. Na pierwsze 4 pytania musimy odpowiedzieć bezbłędnie, w kolejnych 6 pytaniach dopuszczalne jest popełnienie jednego błędu. Jeśli przestudiowaliśmy wcześniej Ustawę o broni i amunicji oraz zaznajomiliśmy się z regulaminami strzelectwa sportowego, to test nie powinien sprawić kłopotów. warto jednak dokładnie wczytać się w pytania, są one bowiem dosyć podchwytliwie formułowane, co może doprowadzać do błędnych odpowiedzi.
O wynikach egzaminu teoretycznego jesteśmy informowani od razu, jeśli go nie zaliczymy, nie przystępujemy do drugiej części - praktycznej.
Przeczytaj przykładowe pytania na egzaminie na patent strzelecki 

Część praktyczna sprawdza nasze umiejętności posługiwania się bronią w trzech dyscyplinach: pistolecie, karabinie i strzelbie. Do nas należy decyzja, czy chcemy strzelać we wszystkich dyscyplinach, zachęcamy jednak, by spróbować zdawać komplet. Opłata za rozszerzenie patentu po egzaminie wynosi 200 zł, egzamin poprawkowy 100 zł.
Strzelamy zazwyczaj z pistoletu bocznego zapłonu (lub pneumatycznego), karabinka bocznego zapłonu (lub pneumatycznego) i strzelby gładkolufowej. Wymagane jest uzyskanie określonego przez Instruktora skupienia, najważniejsze jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz postępowanie zgodnie z komendami instruktora. Za zgodą prowadzącego strzelanie, możliwe jest poprawkowe strzelanie od razu na miejscu. Jeśli zachowamy zasady bezpieczeństwa i wykażemy się podstawowymi umiejętnościami strzeleckimi, wynik powinien być pozytywny. Po upływie miesiąca otrzymamy listownie patent strzelecki, na podstawie którego możemy wystąpić w klubie o licencję sportową. Koszt licencji na jeden rok to 50 zł.

 

Licencja sportowa

Licencja sportowa ważna jest rok, do jej utrzymania (w kolejnym roku) konieczny jest aktywny udział w zawodach. Jeśli nasz patent obejmuje 3 dyscypliny: pistolet, karabin, strzelba, konieczne jest zgromadzenie 8 komunikatów, tj. 4 starty w dyscyplinie głównej (domyślnie pistolet) 2 z karabinu i 2 ze strzelby. Taką ilość komunikatów bez problemu zdobędziemy podczas udziału w 2-3 zawodach strzeleckich. Duża ilość startów podkreśla nasz aktywny udział w sporcie strzeleckim, co może być przydatne np. podczas składania wniosku o większą ilość jednostek broni.

Według obowiązującej ustawy, składając wniosek o broń do celów sportowych, nie musimy przedstawiać komunikatów z zawodów, może zdarzyć się jednak sytuacja, że będziemy proszeni o ich przedstawienie.

 

Wniosek o pozwolenie na broń do celów sportowych

Mając patent strzelecki, aktualną licencję i zaświadczenie o członkostwie w klubie lub stowarzyszeniu strzeleckim, możemy udać się na badania lekarskie. Lista upoważnionych lekarzy jest dostępna na stronie każdego WPA. Koszt badań to 400-600 zł. Ważność orzeczenia lekarskiego wynosi 3 miesiące.
Przed nami test psychologiczny, matryce Ravena, rozmowa z psychiatrą, badanie wzroku oraz lekarz orzecznik, który podejmuje ostateczną decyzję o naszej zdolności do uprawiania sportów strzeleckich.

Po przejściu badań pozostaje przygotowanie wniosku o pozwolenie na broń palną do celów sportowych. Przykładowe wnioski można z łatwością znaleźć w sieci. Spełniając przesłanki formalne, teoretycznie musimy otrzymać pozwolenie, może jednak zdarzyć się sytuacja, że będziemy musieli szczegółowo wytłumaczyć, do czego potrzebna nam wnioskowana ilość broni.

Wymagane dokumenty i zaświadczenia:

1. Ksero patentu strzeleckiego (oryginał do wglądu)
2. Ksero licencji (oryginał do wglądu)
3. Zaświadczenie o przynależności do klubu strzeleckiego/ stowarzyszenia o charakterze strzeleckim
4. Zaświadczenie lekarskie (oryginał)
5. Zaświadczenia do psychologa (oryginał)
6. Potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej 242 zł na konto Urzędu Miasta 
7. Dwa zdjęcia w formacie 3cm x 4cm
8. Wniosek na wydanie pozwolenia na broń palną sportową
9. Wykaz zawodów, w których braliśmy udział (opcjonalnie)

 

Promesy na zakup broni

Po upływie 30 dni, otrzymamy decyzję administracyjną o przyznanym pozwoleniu na broń do celów sportowych. Ostatnim krokiem jest przesłanie do WPA wniosku o wydanie promes (koszt jednostkowy 17 zł) umożliwiających zakup broni. Promesy są wydawane bezterminowo, możemy zatem wystąpić o wydanie wszystkich promes lub przed każdorazowym zakupem broni. Pamiętajmy jednak, że czas oczekiwania to 7 dni. Po otrzymaniu promes możemy już dokonać legalnego zakupu broni palnej. Po jej nabyciu, mamy tylko 5 dni na dokonanie rejestracji w WPA. W tym celu możemy osobiście stawić się w WPA (z wnioskiem i ksero dowodu zakupu) lub wysłać je pocztą. Przy rejestracji pierwszej broni otrzymamy legitymację posiadacza broni, która powinna nam zawsze towarzyszyć w momencie przenoszenia broni oraz zakupu amunicji.


Zachęcam również do przeczytania doświadczeń znanego blogera w uzyskiwaniu pozwolenia na broń do celów sportowych na blogu Hobby4Men

Jak zdobyć pozwolenie na broń palną do celów sportowych

 

pozwolenie na broń sportową

Zamknij info lewo prawo
  • PRZED RABATEM:0,00
  • PO RABACIE:0,00
  • OSZCZĘDZASZ:0,00

Pistolet hukowy Phantom 5.6 to obecnie najnowszy i bezsprzecznie najciekawszy model broni alarmowej bez pozwolenia na polskim rynku. Realizm działania, wygląd wiernie przypominający prawdziwą broń palną oraz bardzo głośny huk sprawiają, że pistolet ten jest doskonałym narzędziem zarówno do obrony osobistej, ochrony obiektów jak i szkoleń z zakresu obsługi broni palnej. Dzięki niemu poczujesz się znacznie bezpieczniej. Pistolet zasilany jest najgłośniejszym dostępnym bez zezwoleń nabojem hukowym typu 5,6/16 Mega Huk produkowanym specjalnie dla firmy BRON.PL

Pistolet hukowy PHANTOM

Pistolet hukowy PHANTOM

Czarny, kal. do 6mm

Cena: 499,00 zł

minus plus
0

Pistolet hukowy Phantom 5.6 to obecnie najnowszy i bezsprzecznie najciekawszy model broni alarmowej bez pozwolenia na polskim rynku. Realizm działania, wygląd wiernie przypominający prawdziwą broń palną oraz bardzo głośny huk sprawiają, że pistolet ten jest doskonałym narzędziem zarówno do obrony osobistej, ochrony obiektów jak i szkoleń z zakresu obsługi broni palnej. Dzięki niemu poczujesz się znacznie bezpieczniej. Pistolet zasilany jest najgłośniejszym dostępnym bez zezwoleń nabojem hukowym typu 5,6/16 Mega Huk produkowanym specjalnie dla firmy BRON.PL

Pistolet hukowy PHANTOM

Pistolet hukowy PHANTOM

Tytan, kal. do 6mm

Cena: 519,00 zł

minus plus
0

Pistolet hukowy Phantom 5.6 to obecnie najnowszy i bezsprzecznie najciekawszy model broni alarmowej bez pozwolenia na polskim rynku. Realizm działania, wygląd wiernie przypominający prawdziwą broń palną oraz bardzo głośny huk sprawiają, że pistolet ten jest doskonałym narzędziem zarówno do obrony osobistej, ochrony obiektów jak i szkoleń z zakresu obsługi broni palnej. Dzięki niemu poczujesz się znacznie bezpieczniej. Pistolet zasilany jest najgłośniejszym dostępnym bez zezwoleń nabojem hukowym typu 5,6/16 Mega Huk produkowanym specjalnie dla firmy BRON.PL

Pistolet hukowy PHANTOM

Pistolet hukowy PHANTOM

Nikiel, kal. do 6mm

Cena: 519,00 zł

minus plus
0

Pistolet hukowy Phantom 5.6 to obecnie najnowszy i bezsprzecznie najciekawszy model broni alarmowej bez pozwolenia na polskim rynku. Realizm działania, wygląd wiernie przypominający prawdziwą broń palną oraz bardzo głośny huk sprawiają, że pistolet ten jest doskonałym narzędziem zarówno do obrony osobistej, ochrony obiektów jak i szkoleń z zakresu obsługi broni palnej. Dzięki niemu poczujesz się znacznie bezpieczniej. Pistolet zasilany jest najgłośniejszym dostępnym bez zezwoleń nabojem hukowym typu 5,6/16 Mega Huk produkowanym specjalnie dla firmy BRON.PL

Pistolet hukowy PHANTOM

Pistolet hukowy PHANTOM

Brązowy, kal. do 6mm

Cena: 519,00 zł

minus plus
0

Wysokiej jakości naboje hukowe Mega Huk w kalibrze 5,6/16mm - 100 sztuk, przeznaczone przede wszystkim do pistoletów hukowych Phantom M906. Wysokie normy jakości CIP (Europejska Instytucja norm i certyfikacji amunicji) stosowane przy produkcji naboi 5,6/16 gwarantują najwyższą jakość działania, przeładowania pistoletów hukowych

Naboje hukowe

Naboje hukowe

MEGA HUK - 5,6/16mm - 100 szt.

Cena: 79,00 zł

minus plus
0

Wysokiej jakości naboje hukowe Mega Huk w kalibrze 5,6/16mmn - 2 x 100 sztuk, przeznaczone przede wszystkim do pistoletów hukowych Phantom M906. Wysokie normy jakości CIP (Europejska Instytucja norm i certyfikacji amunicji) stosowane przy produkcji naboi 5,6/16 gwarantują najwyższą jakość działania, przeładowania pistoletów hukowych

Naboje hukowe

Naboje hukowe MEGA HUK

5,6/16mm, MEGA HUK - 2 x 100 szt.

Cena: 150,00 zł

minus plus
0

Wysokiej jakości naboje hukowe Mega Huk w kalibrze 5,6/16mm - 3 x 100 sztuk, przeznaczone przede wszystkim do pistoletów hukowych Stalker M906. Wysokie normy jakości CIP (Europejska Instytucja norm i certyfikacji amunicji) stosowane przy produkcji naboi 5,6/16 gwarantują najwyższą jakość działania, przeładowania pistoletów hukowych

Naboje hukowe

Naboje hukowe MEGA HUK

5,6/16mm, MEGA HUK - 3 x 100 szt.

Cena: 219,00 zł

minus plus
0

Adaptery jednorazowe do nabojów hukowych 5,6/16 w ilości 100 sztuk dedykowane do pistoletu alarmowego PHANTOM 5.6 Adaptery wykonane są ze specjalnie dobranego do tego celu polimeru, odpornego na pękanie i działanie wysokich temperatur powstających podczas strzału. Adaptery te są jednorazowego użytku. Po wystrzeleniu nie należy ich ponownie stosować, może to bowiem prowadzić do zacięć i uszkodzenia broni.

Adaptery jednorazowe do nabojów

Adaptery jednorazowe do nabojów

5,6/16mm, do Phantoma - 100 sztuk

Cena: 49,00 zł

minus plus
0

Kabura skórzana do pistoletu Phantom wytłoczona z wysokiej jakości skóry naturalnej o grubości 3 mm. Wersja prawostronna. Kabury marki Kolter Guard są obecne na rynku od wielu lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko za sprawą wysokiej jakości, cen dostosowanych do realiów rynkowych oraz ogromnej liczby modeli, dedykowanych do najbardziej popularnych modeli broni palnej, wiatrówek i replik asg.

Kabura

Kabura skórzana

do pistoletu Phantom

Cena: 89,00 zł

minus plus
0

Skórzane szelki operacyjne do zamocowania kabury pod pachą. Szczególnie przydatne podczas jazdy samochodem lub przy ubiorze bez paska. Pozwalają na ukrycie broni pod marynarką. Stosowane mogą być także do broni palnej.

Kabura

Szelki skórzane jednoramienne

do kabur

Cena: 89,00 zł

minus plus
0

Magazynek do pistoletu alarmowego Phantom o pojemności 12 nabojów, wykonany z metalu i odpornego na udar polimeru. Konstrukcja dwurzędowego magazynka Phantom została oparta na magazynkach stosowanych do broni palnej. Magazynek składa się ze stalowego korpusu, sprężyny oraz polimerowej stopki i podajnika. Magazynek jest rozkładany, co ułatwia jego czyszczenie i konserwację, którą zaleca się przeprowadzać regularnie co 500 strzałów. Ładowanie magazynka odbywa się identycznie jak w broni palnej.

Magazynek do pist. Phantom

Magazynek do pist. Phantom

na nab huk 5,6/16mm

Cena: 79,00 zł

minus plus
0

Race hukowe Zink to fajerwerki o podwójnym efekcie pirotechnicznym - huk i błysk - wykorzystywanym jako sygnał ratunkowy, sygnał odstraszający ptaki i agresywne zwierzęta, sygnał startowy w zawodach sportowych, czy też jako element atrakcyjnego pokazu w Sylwestra. Race wznoszą się, wybuchają i rozbłyskują w odległości 20 metrów po wystrzeleniu z broni alarmowej lub sygnałowej zasilanej nabojami hukowymi o kalibrze 6 mm.

Kabura

Zestaw rac hukowych

ZINK - 50 szt. 1.4 S

Cena: 99,00 zł

minus plus
0