Co muszę wiedzieć, aby dobrać montaż do wiatrówki?

Co muszę wiedzieć, aby dobrać montaż               do wiatrówki?

Aby zamontować celownik optyczny do karabinka należy posiadać montaż.

Lunety Walther posiadają montaż dwuczęściowy w komplecie, który należy do najbardziej uniwersalnych. Nie zalecamy jednak stosowania tych montaży w silnych karabinkach sprężynowych, np. BMK, Norica lub Theoben GAS RAM. Do innych modeli (np. AGS, Simmons) należy dokupić montaż.

1.1 Dobór montażu do lunety i karabinka

Przy doborze montażu należy uwzględnić cztery podstawowe czynniki:

- rodzaj karabinka (sprężyna, PCP, GAS-RAM)
- wymiar szyny lub rampy (11mm lub 22mm)
- średnica tubusa lunety (26mm lub 30mm)
- średnica obiektywu lunety (20, 32, 40, 42, 44, 50, 56mm)

Jeśli posiadamy lunetę o obiektywie 40mm lub szerszą, należy posiadać montaż średni lub wysoki. Wyższy montaż należy zastosować także, jeśli na obiektywie lunety jest pierścień regulacji paralaksy.

1.2 Montaże jednoczęściowe

Posiadając karabinek sprężynowy średniej lub dużej mocy, najlepiej zaopatrzyć się w montaż jednoczęściowy. Większa powierzchnia styku takiego montażu z szyną poprawia stabilność zamontowania i zmniejsza ryzyko przesuwu lunety podczas strzelania.

1.3 Montaże dwuczęściowe

Montaże takie stosuje się najczęściej w karabinkach PCP lub karabinkach sprężynowych o niskiej prędkości początkowej. Montaże z podwójnymi śrubami również nadają się do mocniejszych karabinków.

Zastosowanie montaży dwuczęściowych jest dopuszczalne również w mocnych karabinkach sprężynowych, pod warunkiem zablokowania ich przy pomocy trzpienia („stopera”) w specjalnych otworach montażowych w karabinku. Aby wysunąć stoper, należy zdemontować górną część pierścienia i umieścić bazę montażu dokładnie nad otworem montażowym w karabinku. Teraz należy ostrożnie wybić stoper tak, aby częściowo schował się w otworze. W niektórych montażach należy obrócić trzpień, aby użyć stopera.