Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Czyszczenie i konserwacja broni hukowej

‹‹ powrót do wiedzy

 

Nasz ekspert szczegółowo pokazuje czyszczenie pistoletu alarmowego Stalker M906 w poniższym filmie instruktażowym.
Dbanie o inne pistolety i rewolwery hukowe (np. Walthery P-99 i P 22Q, Zoraki K-6L, Rohm Little Joe) odbywa się na tych samych zasadach.

 

 

Pistolet hukowy jest zaawansowany mechanicznie, dlatego regularne kontrolowanie jego stanu technicznego jest niezbędne mniej więcej po wystrzeleniu 100 kartridży hukowych. Po rozłożeniu pistoletu, części wewnętrzne wstępnie czyścimy specjalistycznym olejem Walther o działaniu konserwującym, tzn. zapewniającym solidną pracę podzespołów. Doczyszczanie kontynuujemy odpowiednim wyciorem czy szczotką. Okopconą po wypychanym prochu lufę również przecieramy.

Rewolwer hukowy wymaga czyszczenia wyciorem jedynie komór nabojowych i przewodu lufy, która może mieć dwie długości: 2,5" i 4,5" (cala). Wbrew pozorom, krótka lufa jest przegrodzona. Nie bądźmy zaskoczeni, gdy wkładając do niej wycior, prawie od razu napotkamy opór. Na powierzchni bębna, zazwyczaj najbardziej okopcone są wyloty wspomnianych komór, co widać na modelu tytanowym, satynowym, chromowanym i niklowanym marki Zoraki. W związku z tym, podczas częstego używania rewolweru powinniśmy na bieżąco sprawdzać stopień zabrudzenia jego powierzchni.

Podobnie czyści się modele broni zasilane wkładami hukowymi, np. pistolet Guard-4 i rewolwer Rohm Little Joe.

 

Wygląd broni też jest bardzo ważny. Zawilgocone potem metalowe elementy pistoletów i rewolwerów hukowych należy przecierać przed włożeniem broni do opakowania, zwłaszcza plastikowego, które zachowuje wilgoć. Zapobiegniemy w ten sposób korozji. Poza tym, do czyszczenia broni hukowej wskazana jest osobna szmatka z bawełny lub gąbka, najlepiej nasączone środkiem czyszczącym. Wtedy dają powierzchni filtr ochronny.

Pistolety i rewolwery hukowe pozwalają na efektowne wystrzeliwanie różnego rodzaju rac, warto jednak pamiętać, że broń hukowa jest wtedy szczególnie narażona na zabrudzenie i wzmożone odkładanie się osadu będącego efektem spalania ładunku inicjującego odpalenie racy. Dlatego zawsze po wystrzeliwaniu rac należy przeprowadzić kompleksowe czynności konserwująco-czyszczące, za pomocą dedykowanych do tego celu specjalistycznych preparatów marki Walther.

Przed odłożeniem broni na dłużej, trzeba ją nie tyle przeczyścić, ale też zakonserwować. Postąpić w ten sposób możemy na przykład kilka tygodni przed zabawą andrzejkową i sylwestrem, jeśli w tych dniach zamierzamy wystrzeliwać race.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com