Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Bezpieczeństwo - ostateczna umiejętność strzelca.

‹‹ powrót do wiedzy

 

Na szczęście, bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś został poważnie ranny w wypadku z udziałem wiatrówki. Wierzymy, że sposobem uniknięcia takich wypadków jest promowanie technik bezpiecznego obchodzenia się z wiatrówkami.

Pamiętaj, że zawsze jesteś odpowiedzialny za swój karabinek , niezależnie od tego, czy strzelasz samemu, czy pozwalasz komuś innemu strzelać, czy też broń używana jest bez twojej wiedzy. Jeśli karabinek dostanie się w czyjeś ręce przez twoje zaniedbanie, będziesz odpowiedzialny za poczynania tej osoby.

 

 

Bezpieczne obchodzenie się z wiatrówką

 

1. Zawsze posługuj się wiatrówką tak, jakby była naładowana. Rozwijaj świadomość tego, gdzie skierowana jest lufa i upewnij się, że jest skierowana w bezpiecznym kierunku, najlepiej w ziemię.

Bezpieczne obchodzenie się z wiatrówką wywodzi się ze stałej świadomości tego, gdzie skierowana jest lufa. Takiej czujności nie obudzi w Tobie wyłącznie czytanie zasad - musisz rozwinąć tę świadomość w praktyce, abyś za każdym razem wiedział, jak postępować trzymając w rękach wiatrówkę.

 

2. Nie ładuj wiatrówki, dopóki nie jesteś gotowy do strzału i pewny, że strzał będzie bezpieczny.

Znacząca ilość wypadków zdarza się, kiedy osoba trzymająca karabinek wierzy, że jest nienaładowany. Zwykle po tym, kiedy został załadowany, gdy czekaliśmy na strzał, do którego nie doszło. Jeśli załadujesz wiatrówkę i nie oddasz oczekiwanego strzału, rozładuj ją mierząc w bezpiecznym kierunku, najlepiej w kierunku ziemi.

 

3. Nigdy nie polegaj na bezpieczniku.

Mechanizmy bezpieczeństwa są tylko urządzeniami mechanicznymi, które mogą zawieść i zawodzą. Jedynym sposobem zabezpieczenia wiatrówki jest jej rozładowanie podczas mierzenia w bezpiecznym kierunku.

 

4. Nigdy nie odkładaj załadowanej wiatrówki.

Zawsze bezpiecznie rozładuj wiatrówkę przed odłożeniem jej, aby upewnić się, że nie wystrzeli.

 

5. Nigdy nie zostawiaj wiatrówki samej.

Nigdy nie możesz być pewny, kto może ją podnieść.

 

6. Zanim podniesiesz wiatrówkę, upewnij się, że nie jest naładowana.

Zrób to nawet wtedy, gdy to twoja wiatrówka i upewniłeś się, że była rozładowana zanim ją odkładałeś. Nabierz nawyku sprawdzania, aby nie podnosić naładowanej wiatrówki.

 

7. Przed naciśnięciem spustu zastanów się, gdzie może polecieć śrut, jeśli chybisz - nie strzelaj, dopóki nie jesteś na 100% pewny, że jest bezpiecznie.

Śrut może polecieć kilkadziesiąt metrów dalej, tak więc spójrz poza cel, aby upewnić się, że strzał jest bezpieczny. Rozważ możliwość rykoszetu, który zmienia tor lotu śrutu.

 

 

 

Bezpieczne przechowywanie wiatrówki

 

1. Nigdy nie przechowuj napiętej lub załadowanej wiatrówki.

Zawsze upewnij się, że wiatrówka jest rozładowana i nie jest napięta przed włożeniem jej do schowka. Pamiętaj: "rozładowana" znaczy, że w wiatrówce nie ma śrutu i sprężyna jest zwolniona.

 

2. Przechowuj wiatrówkę i śruty osobno.

Jeśli niepowołana osoba uzyska dostęp do wiatrówki, nie pozwól jej również dostać śrutów.

 

3. Nie przechowuj wiatrówki i akcesoriów w widocznym miejscu.

Nigdy nie zostawiaj wiatrówki tam, gdzie może być zauważona przez okno albo przez odwiedzające Cię osoby. Podczas transportu samochodem albo zamknij ją w bagażniku, albo zakryj.

 

4. Nie przechowuj swojej wiatrówki w miejscu, do którego mogą uzyskać dostęp osoby nieupoważnione albo małe dzieci.

Jeśli zajdzie konieczność, kup zamykaną gablotkę, przechowuj wiatrówkę w zamykanej szafce albo zamknij pokój, w którym znajduje się wiatrówka.

 

5. Rozważ, czy istnieje prosty sposób by sprawić, że wiatrówka nie będzie w stanie wystrzelić.

Specjalne zamki zabezpieczające nie są drogie. Istnieją również inne sposoby zabezpieczenia przed wystrzałem, np. kłódki blokujące ruchome części.

 

 

 

Bezpieczne użytkowanie wiatrówek sprężynowych

 

1. Zawsze mocno trzymaj dźwignię napinania (albo lufę, albo osobną dźwignię) podczas ładowania śrutu.

Sprężyna główna jest w stanie popchnąć dźwignię napinania do pozycji zamkniętej z wielką siłą i jeśli twoje palce znajdą się w porcie śrutu w tym czasie, mogą zostać zmiażdżone lub nawet amputowane.

 

2. Nigdy nie pozwól, aby twój palec dotknął spustu podczas ładowania.

Patrz wyżej.

 

3. Wylot lufy kieruj w bezpiecznym kierunku podczas ładowania.

Po załadowaniu śrutu, gdy zamykasz wiatrówkę klasycznie łamaną, trzymaj lufę tak, aby skierowana była w ziemię i podnieś tył karabinka, aby zamknąć wiatrówkę. Nie machaj lufą do góry.

 

4. Nigdy nie polegaj na mechanizmach przeciwpowrotnych.

Mechanizmy przeciwpowrotne zaprojektowane są tak, aby zapobiegać zwolnieniu sprężyny głównej, podczas gdy dźwignia napinania znajduje się w pozycji otwartej. Bezpieczniki są mechaniczne i jednak mogą zawieść. Jeśli twoja wiatrówka posiada mechanizm przeciwpowrotny i potrzebujesz zabezpieczyć broń, nie możesz jej rozładować, tak więc wystrzel w ziemię.

 

 

 

Bezpieczne użytkowanie wiatrówek PCP

 

1. Nigdy nie przekraczaj rekomendowanego ciśnienia wiatrówki PCP.

Przeładowanie wiatrówki PCP jest szczególnie niebezpieczne. Nie ma sensu przekraczać rekomendowanego ciśnienia, ponieważ  przeładowanie nie podnosi energii wiatrówki, a nawet zazwyczaj ją redukuje.

 

2. Nigdy nie ładuj wiatrówki PCP gazem innym niż sprężone powietrze.

Żaden inny gaz, poza powietrzem, nie może być bezpiecznie użyty w wiatrówce PCP. Napełniaj kartusz tylko czystym, suchym, sprężonym powietrzem, używając pompki lub butli.

 

3. Przechowuj karabinek i magazynek osobno.

Jeśli to możliwe, przechowuj rozładowane magazynki daleko od śrutów.

 

4. Przechowuj zbiornik ze sprężonym powietrzem poza zasięgiem dzieci.

Zbiornik powinien być przechowywany w miejscu, gdzie nie ma możliwości przewrócenia go, a jeśli w domu znajdują się dzieci, najlepiej zamknij wiatrówkę na klucz.

 

 

 

Trenowanie podstawowych zachowań związanych z bezpieczeństwem użytkowania wiatrówek

Dużo łatwiej ćwiczyć zachowania związane z bezpiecznym użytkowaniem wiatrówek w środowisku, w którym znajdują się doświadczeni strzelcy potrafiący coś doradzić. Nie ma do tego lepszego miejsca niż klub strzelecki. Wyróżnić można dwa typy klubów wiatrówkowych, które różnią się w zależności od celów, do których się strzela. Halowe kluby strzeleckie strzelają głównie do papierowych celów na małych dystansach, podczas gdy kluby terenowe strzelają do metalowych obiektów ukazujących cele typowe dla polowań na większych dystansach (jednak bez polowania).

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com