Jak wiemy, globalne ocieplenie oznacza coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatyczne, które niebywale sprzyjają przenoszeniu się owadów tropikalnych w różne rejony Europy. W tym roku, polskie prognozy na sezon letni wskazują jednoznacznie na plagi komarów i kleszczy, jakich dotąd nie było. Letnie wycieczki w rodzinnym gronie, czy szalone biwaki ze znajomymi w lesie lub nad wodą nie powinny być już przesadnie beztroskie. Pierwsze upały i obfite deszcze za nami, dlatego musimy postarać się o czujność czym prędzej.

Powodów do rozsądku jest kilka. Niebezpieczne dla zdrowia komary tygrysie przylatywały już do Polski i obecnie mogą pojawić się w miejscach regularnego wypoczynku, jak lasy, łąki, polany, a na pewno tam, gdzie komary się rozmnażają - nad rzekami i stawami. Niestety, egzotyczne komary nie tylko dotkliwie gryzą, ale przenoszą też choroby takie, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i denga, ewentualnie poprzedzone dreszczami (na myśl o realnym zagrożeniu). Ryzyka nie można wykluczyć, ale można je zmniejszyć odpowiednimi preparatami, jak krem Foresta z substancjami DEET oraz IR 3535 zniechęcającymi komary i tropikalne owady do żeru.

Drugim problemem są kleszcze, nad wyraz drapieżne stworzenia, które są niemal niezauważalne, bez wątpienia niebezpieczne i już nas wyczekują. Te małe pajęczaki są nosicielami wirusów i bakterii wywołujących np. kleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę, której skutki można jedynie łagodzić. Uważajmy zatem na gąszcz niewysokich traw, na liście, na korę przewróconych drzew w lasach, jak i na miejskie trawniki i parki, ponieważ i one są siedliskami zagrożenia. To informacje dla każdego z nas, ponieważ kleszcze nie gustują wyłącznie w dzieciach i młodzieńcach (jak samice komarów). Co więcej, kleszcz potrafi posilić się krwią kota lub psa, które potem gubią "spacerowego gapowicza" na osiedlu, niekiedy w domu. Zachowując powagę, mamy sposobność uniemożliwić kleszczowi dostanie się na naszą skórę obezwładniając go falami ultradźwiękowymi z odstraszacza TickLess, co jest jednym spośród kilku dobrych rozwiązań profilaktycznych.

Pomimo powyższych propozycji z oferty broń.pl, trzymajmy się regularnej kontroli części ciała narażonych zwłaszcza na ugryzienia kleszczy.