Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Jaki śrut wybrać do swojej wiatrówki?

‹‹ powrót do wiedzy

 

 

Linki, które mogą Ci się przydać

Śrut diabolo kaliber 4,5 mm http://www.bron.pl/filtr/srut-diabolo-kal-4-5-mm

Śrut BB kaliber 4,46 mm kulka stalowa http://www.bron.pl/filtr/srut-bb-4-46-mm-kulka

Śrut diabolo kaliber 5,5 mm http://www.bron.pl/filtr/srut-diabolo-kal-5-5-mm

Śrut hukowy http://www.bron.pl/filtr/sruty-hukowe

Śrut typu lotki, strzałki http://www.bron.pl/filtr/srut-lotki

 

W ofercie rynkowej można spotkać bardzo wiele rodzajów śrutu, o różnych kształtach, wykonanych z różnych materiałów. Spośród tej gamy można wybrać kilka produktów, które najlepiej spisują się w naszej wiatrówce. Śruty ołowiane można podzielić ze względu na kształt główki w następujący sposób:

- płaskie (np. Final Match) Śruty o tym kształcie są najlepsze do tarcz papierowych na krótkich dystansach (do 25m), do karabinków i pistoletów. Przestrzelina jest wtedy prawie idealnie okrągła i łatwo zliczyć dokładnie punkty.

- półokrągłe (np. Umarex, JSB exact) Ten rodzaj śrutu pozwala na najlepsze wykorzystanie potencjału karabinków, czyli strzelanie na dalekie dystanse. Jest to śrut o małym współczynniku oporu powietrza, dlatego wolno wytraca prędkość, gdyż jest aerodynamiczny.

- szpiczaste (np. boxer, Walther Spitz) Śrut taki ma większe zdolności przebijania się przez przedmioty, np. puszki, karton itp. Niestety, nie należy do najcelniejszych rodzajów śrutu.

- kuliste (kolter round balls) Jedyny śrut kulisty, który można zastosować w wiatrówkach z lufą gwintowaną, gdyż jest wykonany z ołowiu, a nie ze stali, jak inne kulki.

- drążone (np. Walther Hollow Point) Śrut grzybkujący, wystrzelony z silnej wiatrówki, potrafi rozerwać np. pomidora, czy jabłko.


Oprócz śrutów ołowianych są także śruty w plastikowym płaszczu, które są lekkie i specjalnie skonstruowane do osiągania zwiększonych prędkości początkowych np. Walther High power, Prometheus, Kolter Vector Power. Ten rodzaj śrutu nie należy do najcelniejszych. Jego zaletą jest wysoka przebijalność.

Są także różne kalibry śrutów, najpopularniejszy w Polsce jest 4,5mm oraz 5,5mm. Każda wiatrówka ma swój kaliber i można w niej stosować tylko śruty w tym jednym kalibrze.

Nie można jednoznacznie określić, który kaliber jest lepszy, ale oba mają swoje wady i zalety.

Jeśli chodzi o korzyści materialne płynące z użytkowania śrutu 4,5 lub 5,5mm, lepszy jest śrut 4,5mm, ponieważ jest zwyczajnie tańszy.

UMAREX 4,5mm *500 *sztuk - 12 zł (pakowany po 500 sztuk)
UMAREX 5,5mm *500* sztuk - 24 zł (pakowany po 250 sztuk)

Z uwagi na większą masę śrutu 5,5mm, ma on większy opad, szczególnie widoczny przy strzelaniu na dalsze dystanse powyżej 30 metrów. Jego zaletą jest natomiast siła obalania. Jeśli więc zamierzamy strzelać często do przedmiotów (np. butelki, itp.) lub do celów reaktywnych, jest to lepszy kaliber. Ponadto, niektórzy cenią sobie śrut 5,5mm za jego wielkość - prostu jest wygodniejszy w użyciu.

Z praktyki wynika, że śrut 4,5mm jest celniejszy w wiatrówkach poniżej 17 Jouli, a 5,5 mm w wiatrówkach mocniejszych. Te różnice są bardziej jaskrawe, im dalszy dystans, na którym strzelamy. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na celność.

Najważniejsze czynniki wpływające na celność (z pominięciem umiejętności strzelca):

Kształt i jakość śrutu - płaski śrut jest najcelniejszy na mniejszych dystansach do 15m. Śrut z półokrągłą główką jest najcelniejszy na dalsze dystanse, śrut szpiczasty jest najmniej celny.

Powtarzalność strzałów - projekt, precyzja wykonania i jakość materiałów zastosowanych w danej wiatrówce ma tu decydujący wpływ na celność.

Rodzaj lufy - charakterystyka gwintu, prędkość obrotowa śrutu.

Warunki atmosferyczne - silny, zmienny wiatr czy ulewa pogarszają celność.

Kaliber 5,5 jest bardziej popularny w Anglii, gdzie obowiązuje podobny limit 17 Joulowy i część karabinków "słabych" jest w kalibrze 5,5mm. Wynika to z większej mocy obalającej śrutu 5,5 mm.

Powyższe informacje nie obejmują oczywiście problematyki umiejętności strzeleckich, które mają decydujący wpływ na końcowy wynik na tarczy.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com