Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Inne określenia, które występują przy nożach

‹‹ powrót do wiedzy

 

EDC – Every Day Carry, czyli nóż zaprojektowany do codziennego noszenia. Można nim wykonać wszystkie prace dnia codziennego. Nóż z takim oznaczeniem to model lekki, niewielki, o „normalnym”, „pokojowym” wyglądzie. Jego noszenie nie jest uciążliwe.


Folder - określenie noża składanego


Fixed – określenie noża z głownią stałą (nieskładanego)


Tactical folder – umowne określenie noża składanego do zastosowań taktycznych. Producenci i projektanci często mają dosyć odmienne zdanie co do tej kategorii noży. Część z nich uważa, że nóż taktyczny to taki, który można szybko dobyć i szybko otworzyć jedną ręką, pozostali zaś twierdzą, że to za mało – musi być zrobiony z najmocniejszych materiałów. Prawda jest taka, że nikt nożem składanym nie będzie wyważał drzwi, czy futryn albo ciął blachy, ponieważ do tego są inne narzędzia.


Tactical knives – umowne określenie noża do zastosowań taktycznych. Noże takie charakteryzują się najczęściej dużą wytrzymałością na wszelkie udary, czernionym ostrzem oraz zastosowaniem najlepszych materiałów. Przeznaczone są przede wszystkim dla żołnierzy, policjantów, ochroniarzy, ratowników itp.


Back–up – określenie noża bądź pistoletu noszonego jako zapasowe narzędzie albo broń „ostatniej szansy”. Masa i rozmiary takiego noża są niewielkie, przez co można go swobodnie nosić jako dodatkowe wyposażenie.


Linersy – są to okładki w nożu składanym, do których przytwierdzona jest rękojeść. Najczęściej jedna z nich jest jednocześnie blokadą Liner-Lock. Z reguły wykonywane są ze stali 410.


Klips tip-down carry/tip-up carry – sprężysty, stalowy klips, który pozwala nosić nóż przypięty do krawędzi kieszeni, paska, kamizelki, oporządzenia itp. Dzięki niemu, nóż zawsze jest w tym samym położeniu i sięgnięcie po niego jest niemalże intuicyjne. Termin tip-down oznacza, że klips jest montowany przy osi obrotu głowni, a nóż jest przenoszony czubkiem w dół. Termin tip-up oznacza, że klips jest montowany przy końcu rękojeści a nóż przenoszony jest czubkiem do góry. Niektóre modele mają możliwość przekręcenia klipsa tip-up/tip-down oraz na lewą lub prawą stronę. Sposób montażu takiego klipsa zależy od osobistych upodobań użytkownika.


Kydex – nowoczesny materiał na pochwy noży. Jest formowany termicznie. Nóż w takiej pochwie jest utrzymywany dzięki sprężystemu ujściu, a wyciągnąć go można dzięki mocnemu szarpnięciu. Często montowany jest uzupełniający pasek z zapięciem na nap, który ma dodatkowo chronić nóż przed wypadnięciem. Na obrzeżach są otwory, dzięki którym taką pochwę można swobodnie montować w różnych położeniach (sposobów na przenoszenie noża z taką pochwą jest kilkadziesiąt po dokręceniu zapięcia TecLock). Materiał jest odporny na działanie wody, tłuszczów, olejów czy kwasów.


Cordura – nowoczesny materiał firmy Dupont wykorzystywany na pochwy noży. Odporny na rozprucia, wodę, czy oleje. Jest najczęściej łączony ze skórą lub wkładką kydeksową. Z Cordury szyte są obecnie oporządzenia i plecaki dla najlepszych jednostek wojskowych i policyjnych na świecie.


Full tang – termin oznaczający, że trzpień w danym nożu przechodzi przez całą rękojeść, a okładki są montowane bezpośrednio do niego. Nadają mu w ten sposób znakomite właściwości zapobiegające wszelkim udarom lub nadużyciom mechanicznym. Niestety, taki sposób wykonania noża podnosi jego cenę, gdyż do produkcji trzeba zużyć więcej materiału.


Trzpień – część noża, do której montowana jest rękojeść. Sposobów montażu rękojeści jest wiele. Wszystko zależy od firmy i przeznaczenia noża. Tanie noże, np. kuchenne, mają krótki trzpień, a rękojeść jest formowana najczęściej metodą wtryskową, Firma Kabar  np. stosuje zwężone trzpienie, które przechodzą przez całą rękojeść i wystają na końcu głowicy.


Głownia, klinga - główna część składowa każdego noża, często nazywana także ostrzem.


Tec-Lock – uniwersalne zapięcie, które można domontować do każdego noża z pochwą tworzywową (kydex, zytel, secure-ex itp.). Dzięki niemu, można dopiąć nóż do pasa, kamizelki lub plecaka. Jego konstrukcja umożliwia przenoszenie noża w dowolnej pozycji: pionowo, poziomo, pod kątem, rękojeścią w dół itp. Nóż można dopiąć do pasa nie rozpinając go. Występuje w dwóch wielkościach: 57 mm i 37 mm. Dodatkowo, duży Tec-Lock posiada możliwość regulacji odpowiednio do szerokości paska.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com