Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Lunety, czyli celowniki optyczne - cechy, parametry, rodzaje, producenci

‹‹ powrót do wiedzy

 

Celownik optyczny zamontowany na wiatrówkę długą pozwala na dokładne wymierzenie nawet w odległy cel. Można dzięki niemu w pełni wykorzystać potencjał danego karabinka.


Podstawowe parametry celownika optycznego to:

- powiększenie (może być stałe lub zmienne od 4 do 24): najpopularniejszy standard do rekreacji to zmienne powiększenie 3-9x, które pozwala na wybór między szerokim polem widzenia (x3) lub dużym przybliżeniem na mały cel (x9).

- średnica obiektywu (od 20 do 60 mm): im większy obiektyw, tym więcej światła wpada do środka - najpopularnieszy standard to 32-44.

- średnica tubusu (25,4 lub 30 mm): tubus 30 mm poprawia transmisję światła i trwałość, a także umożliwia stosowanie bardzo dużych powiększeń.

- rodzaj krzyża: duplex (inaczej 30-30, cienki krzyż w środku, grubszy na zewnątrz) lub mil-dot (cztery lub sześć punktów na krzyżu umożliwiających branie poprawki na opad śrutu, czy wiatr).

- podświetlenie: niektóre lunety posiadają kilkustopniowe podświetlenie krzyża lub jego centralnej części w jednym lub w dwóch kolorach.

- regulacja paralaksy na tubusie lub boczna - umożliwia dostrojenie ostrości krzyża do ostrości obrazu oglądanego, a także pozwala na oszacowanie odległości, na jakiej znajduje się cel.


Nie można przyjmować, że luneta ze wszystkimi możliwie największymi parametrami i opcjami będzie najlepsza. Przy wyborze należy uwzględnić cenę, wagę lunety oraz możliwość poprawnego zamontowania jej na swoim karabinku. Ponadto, należy rozważyć przydatność poszczególnych opcji dla siebie.

Przy dobieraniu montażu i średnicy tubusu trzeba pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu oka wobec osi lunety. Jeśli posiadamy karabinek z niską baką, nie montujmy lunety z dużym obiektywem (np.50, 56 mm) ponieważ luneta będzie po prostu zbyt wysoko i uniemożliwi poprawne złożenie się do strzału. W praktyce, najczęściej znajduje zastosowanie reguła wskazująca na to, że obiektyw lunety powinien znajdować się jak najniżej, nie dotykając korpusu karabinka.

Duże znaczenie ma to, na jakiej wiatrówce będzie „siedział” celownik. Nie wszystkie celowniki będą odpowiednie na wiatrówki sprężynowe. Spowodowane jest to tym, że sprężynówki posiadają znaczny odrzut w obydwu kierunkach w przeciwieństwie do broni palnej, która ma odrzut tylko do tyłu.

Warto upewnić się, czy nasz przyszły celownik przystosowany jest do użytku na wiatrówkę sprężynową. Firmy, które posiadają w swojej ofercie celowniki dedykowane na wiatrówki sprężynowe to np. AGS, Simmons, MTC Optics (Viper), a także Walther.

Do mocowania celownika na szynie wiatrówki sprężynowej używajmy montaży jednoczęściowych. Będziemy mieli pewność, że montaż jest pewnie osadzony i przy strzale nie będzie zmieniał położenia, a tym samym nie przestawi się kalibracja celownika. Cena dobrej jakości montażu jednoczęściowego waha się między 99 zł a 220 zł. Alternatywą są także solidne montaże dwuczęściowe z podwójnymi śrubami.

Jeśli luneta ma być na wiatrówkę zasobnikową (PCP) lub na gazową (CO2), odpada problem z wytrzymałością optyki, ponieważ tego typu urządzenia nie posiadają odrzutu, tak więc możemy być całkowicie spokojni o nasz celownik. Do wiatrówek PCP możemy spokojnie użyć montaży dwuczęściowych.

Typowe celowniki ze zmiennym powiększeniem, czyli tzw. zoomem, to: 3-9x40, 4-12x40, 4-16x50, 6-24x40, a także takie "mikroskopy", jak Walther 10-50x56, które używają zawodnicy Field Target.

Celowniki o stałym powiększeniu to przykładowo 4x40, 6x40, 10x40 czy celownik Ellite Tactical Mil Dot 16x56 firmy AGS.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com